Mesleki öz-yeterlik algısının örgütsel vatandaşlık davranışı üzerindeki etkisi
The effect of the perception of professional self-efficacy on organizational citizenship behavior
  1. Tez No: 852368
  2. Yazar: FATMA SENA KARABULUT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞÜKRAN SIRKINTIOĞLU YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmanın amacı mesleki öz-yeterliğin alt boyutlarının örgütsel vatandaşlık davranışı üzerindeki etkisini incelemektir. Bu amaca uygun olarak Türkiye genelinde özel/kamu okullarında görev yapan 388 ilköğretim ve lise öğretmeni ile çalışma yürütülmüştür. Çalışmada kullanılan ölçeklerin keşfedici faktör analizi gerçekleştirilmiştir. Ölçeklerin geçerlilik ve güvenilirlik düzeyleri Cronbach Alfa katsayısını kullanarak yorumlanmıştır. Çalışmada öz-yeterliğin iki boyutu ile örgütsel vatandaşlığın tek boyutu üzerinden değerlendirme yapılmıştır. Çalışmada elde edilen bulgular öz-yeterliğin alt boyutları olan başa çıkma davranışının ile yenilikçi davranışın örgütsel vatandaşlık davranışı üzerinde pozitif ve anlamlı bir etkiye sahip olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the effect of sub-dimensions of professional self- efficacy on organizational citizenship behavior. In accordance with this purpose, the study was conducted with 388 primary and high school teachers working in private/public schools throughout Turkey. Exploratory factor analysis of the scales used in the study was performed. The validity and reliability levels of the scales were interpreted using the Cronbach Alpha coefficient. In the study, an evaluation was made on two dimensions of self-efficacy and a single dimension of organizational citizenship. The findings obtained in the study showed that coping behavior and innovative behavior, which are the sub-dimensions of self-efficacy, have a positive and significant effect on organizational citizenship behavior.