Matematiksel modelleme etkinliklerinin ilkokul öğrencilerinin sayı hissi ve matematiğe yönelik tutumlarına etkisi
The effect of mathematical modeling activities on elementary school students' number sense and attitudes towards mathematics
  1. Tez No: 852369
  2. Yazar: BÜŞRA KARAGÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET KORAY SERİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışma, matematiksel modelleme etkinliklerinin dördüncü sınıf öğrencilerinin sayı hissi ve matematiğe yönelik tutumları üzerindeki etkisi incelenmesi amacıyla geliştirilmiştir. Bu araştırma nicel araştırma yöntemlerinden yarı deneysel denkleştirilmemiş ön test-son test kontrol grup deseniyle oluşturulmuştur. Araştırma Van ili İpekyolu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı bir devlet ilkokulunun dördüncü sınıf öğrencileriyle yürütülmüştür. Dördüncü sınıf öğrencilerinden oluşan deney grubu 20 kişi ve kontrol grubu 20 olmak üzere toplamda 40 öğrenciden elde edilen veriler kullanılmıştır. Bu araştırmada ön test ve son test olarak Çekirdekci (2015) tarafından geliştirilen Sayı Hissi Testi ve Hacıömeroğlu (2017) tarafından uyarlama çalışması yapılan Matematiğe Yönelik Tutum Ölçeği kısa formu kullanılmıştır. Ön test sonuçlarının belirlenen kriterleri sağlaması sonucu deney grubuyla araştırmacı tarafından geliştirilen matematiksel modelleme etkinlikleri ile ders işlenirken kontrol grubunda mevcut öğretim programına uygun ders işlenmeye devam edilmiştir. Araştırmada 10 hafta süren etkinliklerden sonra son testler uygulanmıştır. Elde edilen veriler SPSS 22 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmadan elde edilen verilere göre deney grubunun sayı hissi ön test ve son test puanlarının anlamlı fark oluştuğu görülmüştür. Kontrol grubunda ise sayı hissi testleri için anlamlı fark bulunmamıştır. Deney grubunun Matematiğe Yönelik Tutum Ölçeği ön test-son test puanları arasında anlamlı bir fark oluştuğu tespit edilmiş ancak kontrol grubunda anlamlı farklılık bulunamamıştır. Gruplar arası sayı hissi puanlarına bakıldığında deney ve kontrol grubu arasında anlamlı farklılık bulunmuş, bu fark deney grubunun lehine olarak görülmüştür. Matematiğe yönelik tutum puanlarına göre deney ve kontrol grubu arasında anlamlı fark bulunmuştur. Bulunan bu fark deney grubunun lehinedir. Elde edilen verilerden yapılan matematiksel modelleme etkinliklerinin öğrencilerin sayı hissi ve matematiğe yönelik tutumları üzerinde olumlu etkisi olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Elde edilen bulgular ve sonuçlar ayrıntılı bir şekilde yorumlanmıştır. Çalışmanın sonunda yapılabilecek araştırmalara yönelik önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of mathematical modeling activities on fourth grade students' number sense and attitudes towards mathematics were examined. The study, which was designed with a quasi-experimental unbalanced pretest-posttest control group design from quantitative research methods, was conducted with fourth grade students studying in a public primary school affiliated to İpekyolu District Directorate of National Education in Van province. The Number Sense Test developed by Çekirdekci (2015) and the Attitude Towards Mathematics Scale short form adapted by Hacıömeroğlu (2017) were used as pretest and posttest in the study. While the experimental group was taught with mathematical modeling activities developed by the researcher, the control group continued to be taught in accordance with the current curriculum. In the study, post-tests were applied after 10 weeks of activities. The data obtained were analyzed using SPSS 22 program. According to the data obtained from the study, it was seen that the number sense pretest and posttest scores of the experimental group showed a significant difference. In the control group, no significant difference was found for the number sense tests. A significant difference was found between the pre-test and post-test scores of the Attitude Towards Mathematics Scale for the experimental group, but no significant difference was found in the control group. When the number sense scores between the groups were examined, a significant difference was found between the experimental and control groups, and this difference was in favor of the experimental group. According to the attitude towards mathematics scores, a significant difference was found between the experimental and control groups. This difference was in favor of the experimental group. From the data obtained, it was concluded that mathematical modeling activities had a positive effect on students' number sense and attitudes towards mathematics. The findings and results were interpreted in detail. At the end of the study, suggestions for further research are given.