İlkokul 4. sınıf öğrencilerinin fosil ve fosilleşme süreci ile ilgili sahip oldukları zihinsel modellerin incelenmesi
Examination of mental models regarding fossils and the fossilization process in 4th grade primary school students
  1. Tez No: 852374
  2. Yazar: KADİR MERT ÖZMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAFİFE BOZDEMİR YÜZBAŞIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu araştırmada ilkokul 4. sınıf öğrencilerin fosil ve fosilleşme kavramları hakkındaki zihinsel modellerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma 2022-2023 eğitim öğretim yılında Şanlıurfa ilinin bir ilçesinde bulunan iki ilkokuldaki dördüncü sınıf öğrencileriyle gerçekleştirilmiştir. Çalışma, uygun örnekleme yöntemiyle seçilmiş 185 öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden biri olan özel durum çalışması kullanılmıştır. Veri toplama aracı olarak fosil ve fosilleşme kavramları doğrultusunda araştırmacı tarafından hazırlanan zihinsel model belirleme aracı kullanılmıştır. Veri toplama aracı, ilgili literatür taraması ve uzman görüşleri temelinde oluşturulmuştur. Araştırmacı tarafından hazırlanan veri toplama aracı öğrencilere sunulmuş ve öğrencilere bir ders saati süre verilerek soruları yanıtlamaları istenmiştir. Araştırma sonucunda öğrencilerin fosil ve fosilleşme kavramları ile ilgili en fazla uyumsuz model ve bilimsel modele sahip oldukları belirlenmiştir. Bu açıdan öğrencilerin derslere etkin katılımı, somut örnekler kullanımı gibi çalışmalara yer verilebilmesi önerilerinde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This research aims to investigate the mental models of 4th-grade primary school students regarding the concepts of fossils and fossilization. The research was conducted with fourth-grade students from two primary schools located in a district of Şanlıurfa province during the 2022-2023 academic year. A total of 185 students were selected through a convenient sampling method for the study. In the research, one of the qualitative research methods, namely, the case study, was utilized. A tool for determining mental models, prepared by the researcher in line with the concepts of fossils and fossilization, was used as the data collection instrument. The data collection tool was developed based on a review of relevant literature and expert opinions. The instrument was presented to the students, and they were given one class hour to respond to the questions. The research revealed that students predominantly possessed incompatible models and scientific models regarding the concepts of fossils and fossilization. In this regard, recommendations were made for promoting active participation in lessons and incorporating concrete examples to enhance student engagement.