Antrenörlerin sürekli kaygı ve iş doyumlarının incelenmesi
Examination of coaches' trait anxiety and job satisfaction
  1. Tez No: 852388
  2. Yazar: NESİBE KEVSER TOYCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR ABAKAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışma, antrenörlerin sürekli kaygı ve iş doyumlarının incelenmesi amacıyla yapılan betimsel bir çalışmadır. Çalışmada ayrıca, antrenörlerin cinsiyet, yaş, medeni durum, eğitimi durumu, branş statüsü ve gelir düzeyi değişkenleri açısından da farklılıklar incelenmiştir. Çalışma için Gaziantep Üniversitesi Sosyal ve Beşerî Bilimler Etik Kurulundan 05.09.2022 tarih 10 sayılı toplantısında 27 nolu karar ile Etik Kurul Onayı alınmıştır. Çalışma 2023-2024 sezonunda Gaziantep ilinde antrenörlük yapan bireyler üzerinde gönüllülük esasında 230 antrenörün (121 kadın, 109 erkek) katılmasıyla gerçekleşmiştir. Araştırmada veri toplamak amacıyla araştırmacı tarafından 6 soruluk“kişisel bilgi formu”ile Minnesota İş Doyum Ölçeği ve Spielberger Kaygı ölçeği kullanılmıştır. Anket dijital ortamda Google forms üzerinden katılımcılara sunulmuştur. Verilerin analizinde SPSS 22.00 paket programı kullanılmıştır. İstatistiksel yöntem olarak betimsel analizlerle birlikte ikili gruplar için İndependent sample t testi, çoklu gruplar için One Way ANOVA, değişkenler arasındaki ilişkileri belirlemek için Pearson korelasyon testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is a descriptive study conducted to examine the trait anxiety and job satisfaction of coaches. In the study, differences were also examined in terms of coaches' gender, age, marital status, education level, branch status and income level variables. Ethics Committee Approval was received for the study from Gaziantep University Social and Human Sciences Ethics Committee with decision number 27 at its meeting number 10 dated 05.09.2022. The study was carried out with the participation of 230 coaches (121 women, 109 men) on a voluntary basis on individuals coaching in Gaziantep province in the 2023-2024 season. To collect data in the study, a 6-question“personal information form”, Minnesota Job Satisfaction Scale and Spielberger Anxiety Scale were used by the researcher. The survey was presented to participants digitally via Google forms. SPSS 22.00 package program was used to analyze the data. As statistical methods, along with descriptive analyses, the independent sample t-test was used for paired groups, One-Way ANOVA for multiple groups, and the pearson correlation test was used to determine the relationships between variables.