Hipertansiyonu olan hastaların öz bakım davranışları
Self care behaviors of patients with hypertension
- Tez No: 852391
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE KARABUĞA YAKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı hipertansiyonu olan hastaların öz bakım davranışlarının belirlenmesidir. Gereç ve Yöntem: Araştırmanın örneklemini İstanbul'da bir eğitim ve araştırma hastanesinin acil servisine ve kardiyoloji polikliniğine başvuran önceden hipertansiyon tanısı almış 250 hasta oluşturdu. Veriler 'Hasta Tanılama Formu' ve 'Hipertansiyon Öz-Bakım Profili: Davranış Ölçeği (HÖBP-DÖ)' kullanılarak toplandı. HÖBP-DÖ 20 maddeden oluşan 4'lü likert tipi bir ölçektir. Alınabilecek en yüksek toplam puan 80, en düşük puan 20'dir. Ölçekte toplam puanın artması daha iyi bir öz bakım uygulamasını temsil etmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to determine the self care behaviors of patients who has hypertension. Material and Method: The sample of the study has been consisted of 250 patients having previous diagnosis of hypertension who applied to the emergency department and cardiology clinic of a state hospital in Istanbul. Data were collected by using 'Patient Diagnosis Form' and 'The Behavioral Scale of Hypertension Self-Care Profile (HBP-SCP)' is a 4-point likert-type scale consisted of 20 items. The highest total score might be 80, the lowest score might be 20. An increase in the total score on the scale represents a better self care implementation.