Kadınların kariyer motivasyonu ile ilişki doyumu arasındaki ilişkide toplumsal cinsiyet algısının aracı rolü
The mediating role of gender perception in the relationship between women's career motivation and relationship satisfaction
  1. Tez No: 852405
  2. Yazar: GÖZDENUR YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YILDIZ ÖZTAN ULUSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Araştırmanın amacı, kadınların kariyer motivasyonları (kariyer esnekliği, kariyer kimliği ve kariyer kavrayışı) ile ilişki doyumu düzeyleri arasındaki ilişkide toplumsal cinsiyet algısı düzeylerinin aracı rolünü incelemektir. Araştırma, nicel araştırma yöntemlerinden korelasyonel tarama modelindedir. Araştırmanın örneklemini 25- 44 yaş aralığındaki 488 kadın oluşturmaktadır. Veriler“Kişisel Bilgi Formu”,“Kariyer Motivasyonu Ölçeği”,“İlişki Doyumu Ölçeği”ve“Toplumsal Cinsiyet Algısı Ölçeği”ile toplanmıştır. Veriler SPSS paket program aracılığı ile analiz edilmiştir. Analizlerde betimsel istatistikler hesaplanmıştır. Pearson Korelasyon Katsayısı, SPSS eklentisi olarak geliştirilen PROCESS Macro aracılığıyla Bootstrap temelli Regresyon analizi, Bağımsız Örneklemler için T Testi ve Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) kullanılmıştır. Yapılan analizlerin sonucunda katılımcıların toplumsal cinsiyet algısının, ilişki doyumu, kariyer kavrayışı, kariyer esnekliği ve kariyer kimliği ile pozitif yönlü anlamlı ilişkiler içinde olduğu; ilişki doyumunun kariyer kavrayışı, kariyer esnekliği ve kariyer kimliği ile pozitif yönlü anlamlı ilişkiler içinde olduğu bulunmuştur. Aracılık analizlerine göre; ilişki doyumu ile kariyer kavrayışı, kariyer esnekliği ve kariyer kimliği arasındaki ilişkide toplumsal cinsiyet algısının aracılık rolü anlamlı olarak tespit edilmiştir. Buna ek olarak, katılımcıların kariyer esnekliklerinin, kariyer kimliklerinin, kariyer kavrayışlarının, ilişki doyumlarının ve toplumsal cinsiyet algısı düzeylerinin bazı demografik değişkenlere (yaş, çalıştığı sektör, ilişki durumu, kariyer memnuniyeti, en son mezun olduğu eğitim düzeyi ve yaşamının çoğunu geçirdiği yer) göre anlamlı şekilde farklılaşma durumu bulgularda sunulmuştur. Analizler sonucundaki bütün bulgular alan yazın ışığında tartışılmış ve öneriler paylaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the research is to examine the mediating role of gender perception levels in the relationship between career motivations (career resilience, career identity and career insight) and relationship satisfaction levels of adult female individuals in our country. The research is in the correlational screening model, one of the quantitative research methods. The sample of the research consists of 488 women between the ages of 25 and 44. Data were collected with the“Personal Information Form”,“Career Motivation Scale”,“Relationship Satisfaction Scale”and“Perception of Gender Scale”. The data were analyzed via the SPSS package program. Descriptive statistics were calculated in the analyses. Pearson Correlation Coefficient, bootstrap- based Regression analysis through PROCESS Macro, developed as an SPSS plug-in, T-Test for Independent Samples and One-Way Analysis of Variance (ANOVA) were used. As a result of the analyses, participants' gender perception had positive and significant relationships with relationship satisfaction, career motivation, career insight, career resilience and career identity; relationship satisfaction has positive and significant relationships with career motivation, career insight, career resilience and career identity; Career motivation was found to have positive significant relationships with career insight, career resilience and career identity. According to mediation analysis; The mediating role of gender perception in the relationship between relationship satisfaction and career insight, career resilience and career identity was determined to be significant. The career resilience, career identity, career insight, relationship satisfaction and gender perception levels of women between the ages of 25-44 in our country are affected by some demographic variables (age, sector they work in, relationship status, career satisfaction, level of education last graduated and the place where he spent most of his life) are presented in the findings. All findings as a result of the analyzes were discussed in the light of the literature and suggestions were shared.