Kant ve karmaşıklık bilimi karmaşıklık epistemolojisinin özne öğretisi
Kant and complexity science the doctrine of subject of complexity epistemology
- Tez No: 852411
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BORA ERDAĞI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Doğaya ilişkin bilimsel tasarımlarda radikal değişim, epistemolojik ilkelerin de dönüşümünü beraberinde getirmektedir. Yirminci yüzyılın ikinci yarısında ortaya çıkan ve o günden bugüne gittikçe derinlik kazanan karmaşıklık bilimi (complexity science) doğaya ilişkin tasarım biçimlerini radikal bir şekilde değiştirmeye aday olan bir bilimsel oluşumdur. Bu da felsefecileri geleneksel epistemolojik ilkelerin sorgulanmasına sevk eder. Bu çalışma böyle bir görevi üstlenecektir. Fakat bir bütün olarak karmaşıklık epistemolojisinin genel çerçevesini çizmekle uğraşmayacaktır. Zira böyle bir görev çok daha uzun bir zaman gerektirir. Bu nedenle tez araştırma alanını karmaşıklık epistemolojisinin özne anlayışı ile sınırlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Whenever a radical change occurs in scientific representations of nature, epistemological principles follow this transformation. Complexity science, which emerged in the second half of the twentieth century, radically changes the ways of representing nature. Following this radical transformation, philosophers must offer a critical analysis of traditional epistemological principles. This study will undertake such a task. But it will not deal with the analysis of the epistemology of complexity, but rather with its doctrine of the subject.