Yeni Medya Çağı'nda değişen araştırmacı gazetecilik pratikleri: 2006-2020 yılları arası araştırmacı gazetecilik dalında Pulitzer Ödülü almış haberler üzerine bir araştırma
Changing investigative journalism practices in the New Media Age: A research on the news that received the Pulitzer Prize for investigative journalism between 2006 and 2020 Dec
  1. Tez No: 852414
  2. Yazar: UĞUR KAHRAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜRSOY DEĞİRMENCİOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gazetecilik ve Medya Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 195
Özet
Bu çalışmada, Yeni Medya Çağı'nda araştırmacı gazetecilikte değişen pratiklerin 2006-2020 yılları arası araştırmacı gazetecilik dalında Pulitzer Ödülü almış haberler üzerinden açıklanması amaçlanmıştır. Bu çerçevede 2006-2020 yılları arasında ödül almış 15 haber dosyasında yayınlanan 107 haber, içerik analizi yöntemiyle incelenmiştir. Böylece Yeni Medya Çağı'nda araştırmacı gazetecilerin teknolojik araçları çalışmalarında nasıl kullandıkları anlaşılmaya çalışılmıştır.“Yeni Medya Çağı'nda Değişen Araştırmacı Gazetecilik Pratikleri: 2006-2020 Yılları Arasında Araştırmacı Gazetecilik Dalında Ödül Almış Haberler Üzerine Bir Araştırma”başlıklı çalışmanın ilk bölümünde haber, haber değerleri, gazete, gazetecilik ve çağdaş gazetecilik türleri ele alınarak, kavramlar açıklanmıştır. İkinci bölümde ise yeni medya, internet kavramlarına odaklanılmış ve kavramlar tarihsel süreçleriyle ele alınmıştır. Araştırmacı gazetecilik, bilgisayar destekli araştırmacı gazetecilik ve dijital çağda araştırmacı gazetecilik başlıklarıyla araştırmacı gazeteciliğin tarihsel gelişimi haber dosyalarından örneklerle aktarılmış ve Yeni Medya Çağı'nda kullanılan teknolojik araçlar açıklanmıştır. Çalışmanın son bölümü olan araştırma kısmında ise 2006-2020 yılları arasında araştırmacı gazetecilik dalında Pulitzer Ödülü almış haber dosyaları hakkında bilgiler verilerek bu dosyalarda yayınlanan haberler analiz edilmiştir. Çalışmada, Yeni Medya Çağı'nda araştırmacı gazetecilikte değişen pratiklerle ilgili öne sürülen hipotezler doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to Decipher the changing practices in investigative journalism in the New Media Age through the news that received the Pulitzer Prize in investigative journalism between 2006 and 2020. Within this framework, 107 news published in 15 news files that received awards between 2006 and 2020 were analyzed by content analysis method. Dec. Thus, it has been tried to understand how investigative journalists use technological tools in their work in the New Media Age. In the first part of the study titled“Changing Investigative Journalism Practices in the New Media Age: A Research on News That Received an Award in the Field of Investigative Journalism between 2006 and 2020”, concepts are explained by considering news, news values, newspaper, journalism and contemporary journalism types. Subsequently, in the second part, new media, Internet concepts are focused on and concepts are dealt with with their historical processes. The historical development of investigative journalism with the titles of investigative journalism, computer-aided investigative journalism and investigative journalism in the digital age has been conveyed with examples from news files and the technological tools used in the New Media Age have been explained. In the research section, which is the last part of the study, information was provided about the news files that received the Pulitzer Prize in investigative journalism between 2006 and 2020, and the news published in these files were analyzed Dec. In the study, the hypotheses put forward about the changing practices in investigative journalism in the New Media Age were confirmed.