Otizm spektrum bozukluğu olan bireylerin propriosepsiyon duyuları ve reaksiyon zamanlarının incelenmesi
Investigation of proprioception senses and reaction times of individuals with autism spectrum disorder
- Tez No: 852415
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT BİLGE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışma otizm spektrum bozukluğu olan bireylerin propriosepsiyon duyularının reaksiyon zamanları üzerine etkisinin incelenmesini amaçlamaktadır. Çalışmaya Konya'da bulunan Selçuklu Otizmli Bireyler Eğitim (SOBE) Vakfındaki otizm spektrum bozukluğu olan 51 erkek birey katılmıştır. Araştırma grubuna; 1.grup (2011-2013 doğumlular) Xboy=153,88±9,37 cm Xvücut ağırlığı=56,67±19,71 kg, Xvücut kitle indeksi=23,43±6,22 otizm spektrum bozukluğu olan 18 kişi, 2. grup (2014-2015 doğumlular) Xboy=131,53±6,54 cm Xvücut ağırlığı=30,11±10,96 kg, Xvücut kitle indeksi=17,03±4,78 otizm spektrum bozukluğu olan 16 kişi, 3. grup (2016 ve üzeri doğumlular) Xboy=119,97±9,29 cm Xvücut ağırlığı=25,95±13,15 kg, Xvücut kitle indeksi=17,23±5,56 otizm spektrum bozukluğu olan 17 kişi omak üzere toplamda 51 erkek otizm spektrum bozukluğu olan birey katılmıştır. Araştırmaya katılan bireylerin 60°, 90°, 120° propriosepsiyon duyusu ölçülmüştür ve görsel reaksiyon zamanı testi uygulanmıştır. Verilerin düzenlenmesi ve işlenmesi için Microsoft Excel 2010, istatistiksel analizleri için SPSS 26.0 paket programı kullanılmıştır. Verilerin normallik dağılımları için Skewness - Kurtosis değeri incelenmiş ve Shapiro Wilks Testi yapılarak verilerin normal dağılım gösterdiği belirlenmiştir. Parametreler arası ilişki için Pearson Korelasyon testi yapılmıştır. Farklılığı analiz etmek için tek yönlü varyans (ANOVA) analizi kullanılmış, farkın hangi gruptan kaynaklandığını tespit etmek için post hoc testlerden Scheffe testi uygulanmıştır. Elde edilen verileri yordamasına ilişkin regresyon analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the effect of proprioception senses on the reaction times of individuals with autism spectrum disorder. The study included 51 male individuals with autism spectrum disorder in the Selçuklu Autism Individuals Education (SOBE) Foundation in Konya. The research group consisted of a total of 51 male individuals with autism spectrum disorder, divided into three groups: Group 1 (born between 2011 and 2013) included 18 individuals with Xheight = 153.88±9.37 cm, Xbody weight = 56.67±19.71 kg, and Xbody mass index (BMI) = 23.43±6.22; Group 2 (born between 2014 and 2015) comprised 16 individuals with Xheight = 131.53±6.54 cm, Xbody weight = 30.11±10.96 kg, and Xbody mass index (BMI) = 17.03±4.78; and Group 3 (born in 2016 and later) included 17 individuals with Xheight = 119.97±9.29 cm, Xbody weight = 25.95±13.15 kg, and Xbody mass index (BMI) = 17.23±5.56. The proprioceptive senses at 60°, 90°, and 120° of the participating individuals were measured, and a visual reaction time test was applied. The Microsoft Excel 2010 software package was utilised for organising and processing the data. For the statistical analysis of the obtained data, the Pearson Correlation test was conducted to assess the relationship between proprioception, visual reaction time, and anthropometric characteristics, including height, body weight, BMI, percentage of fat, fat mass, muscle mass, and proprioception at 60°, 90°, and 120°. The normality of the data distribution was evaluated by examining skewness and kurtosis values, followed by the Shapiro-Wilk Test, which confirmed that the data were normally distributed. One-way analysis of variance (ANOVA) was used to analyze differences according to age. The Scheffe Test, a post hoc analysis, identified the specific age groups contributing to these differences.