Kliniğimizde ventrikülo-peritonel şant cerrahisi uygulanan hidrosefali olgularının retrospektif değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of hydrocephalic cases which were supplied with ventriculoperitoneal shunt surgery in our clinic
- Tez No: 852429
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUNUS EMRE DURMUŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Hidrosefali tedavisinde ventrikülo-peritoneal şant cerrahisi en sık kullanılan tedavi yöntemidir. Hidrosefali konusunda sürekli gelişen cihazlar ve teknolojiye rağmen hala komplikasyon oranları yüksek seyretmektedir. Bu çalışmada ventrikulo-peritonel şant cerrahisi uygulanan hidrosefali olgularının retrospektif olarak incelenmesi amaçlanmıştır. Bizim Çalışmamızda hidrosefali nedeniyle cerrahi uygulanan toplam 1206 hasta taranmış olup çalışmaya şant arızasına giden 390 hasta dahil edilmiştir. Bunların 140'ı şant enfeksiyonu, 250'si şant disfonksiyonu nedeniyle cerrahi operasyona alınmıştır. Şant enfeksiyonu nedeniyle cerrahi operasyona alınan hastaların %39.3'ü kadın, %60.7'si ise erkekti. Şant enfeksiyonu öntanısı nedeniyle USG yapılan hastalarımızın %25,5 inde batında apse saptandığı görülmüştür. Çalışmamıza katılanların %51.4'ünün BOS glukoz düzeyi düşük, %76.4'ünün BOS protein düzeyi yüksekti. Çalışmaya katılan hastaların %72.1'inin WBC değerleri ve %88.5'inin CRP değerleri yüksekti. Çalışmamız kapsamında değerlendirilen olguların %70.7'sinde vücud sıcaklığı yüksek bulundu. Çalışmamız kapsamında değerlendirilen olguların BOS'taki etken durumları incelendiğinde %85,7 sinde üreme saptandı ve bu üremenin %42.8'inde Staphylococcus epidermidis olduğu görülmüştür. Şant disfonksiyonu nedeniyle çalışmaya dahil edilen hastalarımızın 146'sının (%58,4) kadın olduğu ve etiyolojisinde %75,6 oranında konjenital kaynaklı nedenler olduğu görülmüştür. Bizim çalışmamızda hastalara uygulanan Programlanabilir ve orta basınç şantlar karşılaştrıldığında programlanabilir şantların disfonksiyon oranı %31,8 olup orta basınç şantlara oranla daha yüksek bulunmuştur. Papil ödem bakılan hastaların sadece %2,4'ünde papil ödem tespit edilmiştir. Sonuç olarak şant enfeksiyonları ve komplikasyonları yüksek mortalite ve morbiditeye neden olmasından ötürü her zaman dikkatli olunması ve gözden kaçırılmaması gereken durumlardır. Ayrıca hastanede uzun yatış süresi ve yüksek tedavi maliyetlerine yol açmaktadır. Tüm belirtilen bu nedenlerden ötürü şant operasyonu yapılan hastaların değerlendirilmesi oldukça önemlidir
Özet (Çeviri)
Ventriculoperitoneal shunt surgery is the most commonly used treatment method of hydrocephalus treatment. Despite the continuous development of devices and technology in the field of hydrocephalus, complication rates remain high. This study aims to retrospectively examine cases of hydrocephalus treated with ventriculoperitoneal shunt surgery. A total of 1206 patients who underwent hydrocephalus surgery were screened in our study, including 390 patients with shunt malfunction. Among them, 140 underwent surgery due to shunt infection, and 250 due to shunt dysfunction. The sex distribution of the patients undergoing surgery due to shunt infection, were 39.3% female and 60.7% were male. Abdominal abscess were detected in 25.5% of the patients who underwent ultrasound (USG) due to pre-diagnosis of shunt infection. 51.4% of the patients in our study had low cerebrospinal fluid (CSF) glucose levels, and 76.4% had high CSF protein levels. WBC values were high in 72.1% of the evaluated cases, and CRP values were high in 88.5%. Elevated body temperature was found in 70.7% of the cases evaluated in our study. When the causative conditions in the cases evaluated in our study were examined, 85.7% had positive cultures in CSF, and 42.8% of these cultures were identified as Staphylococcus epidermidis. Among the patients included in the study due to shunt dysfunction, 58.4% were female, and 75.6% had congenital causes. In our study, the dysfunction rate of programmable shunts was 31.8%, which was higher than medium-pressure shunts. Papilledema was detected in only 2.4% of the patients examined for papilledema. In conclusion, due to the high mortality and morbidity caused by shunt infections and complications, it is always crucial to be cautious and not overlook these situations. Additionally, it leads to prolonged hospital stays and high treatment costs. Therefore, the evaluation of patients undergoing shunt surgery is of great importance for all the reasons mentioned above.