Dijital sanatta pitoresk yaklaşımlar ve eklektizm
Picturesque approaches and eclecticism in digital art
- Tez No: 852430
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİNNAZ KOCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bilimsel, teknolojik, kültürel değişim ve gelişimler sanatın da değişim ve dönüşümüne yol açmıştır. Dijital teknolojilerin sanat alanına dâhil olmasıyla sanat alanı genişlemekle kalmamış eser üretiminde malzeme, araç-gereç, teknik olarak çeşitliliğin artmasına katkıda bulunmuştur. Sanatın yeni biçim ve yöntemlere açık olması sanatın daha özgür bir ortamda varlık göstermesine olanak sağlamış ve çeşitlenen ifade biçimleri ile özgün ve yaratıcı üretimlerin ortaya çıkmasına yol açmıştır. Sanatın, birçok alanı kapsaması sayesinde kolaj tekniği de sanat alanında kendine yer edinmiştir. Bu alanda gelişmeler kaçınılmaz olmuştur. Sanatın özgür ifade biçimleri de kolaj sanatında kullanılan nesnelerin yalnızca göründüğü gibi değil görünenin dışında farklı bağlamlarda kullanımıyla ifade çeşitliliğinin ön plana çıkmasına yardımcı olmuştur. Birbirinden farklı nesnelerin bir aradalığıyla, varlık gösteren kolaj sanatı eklektik unsuru içerisinde barındırmaktadır. Bu kurgusal çeşitlilik, birbiriyle ilişkisiz görünen imgeler, tipografi ve nesnelerle ifadeyi somutlaştıran, pitoresk kavramını öne çıkarmıştır. Pitoresk doğada olduğu gibi rastlantısallık ile doğal güzelliklerin yeniden yorumlanması anlamına gelmektedir. Pitoresk bu çalışma içerisinde özellikle raslantısallık kısmı ele alınarak çalışmalar üretmeyi amaçlayıp bu doğrultuda yeniden üretimler gerçekleştirip tez metnine dahil edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Scientific, technological and cultural changes and developments have also led to change and transformation in art. With the inclusion of digital technologies in the field of art, the field of art has not only expanded but also contributed to the increase in diversity in terms of materials, tools and techniques in the production of works. The openness of art to new forms and methods has allowed art to exist in a freer environment and has led to the emergence of original and creative productions with diversified forms of expression. Thanks to the fact that art covers many areas, the collage technique has also gained a place in the field of art. Developments in this field have been inevitable. The free expression forms of art have also helped bring diversity of expression to the fore by using the objects used in collage art not only as they appear but in different contexts beyond what is visible. Collage art, which exists with the coexistence of different objects, contains the eclectic element. This fictional diversity has brought to the fore the concept of the picturesque, which embodies expression through seemingly unrelated images, typography and objects. It means reinterpreting natural beauties with randomness, as in picturesque nature. In this picturesque study, we aimed to produce studies by specifically addressing the randomness part, and reproduced them accordingly and were included in the thesis text.