Helvetıca ve Tımes New Roman kombinasyonu ile tek font üzerinden serif ve sans-serif yazı karakteri denemesi: Spacerıf
Serif and sans-serif typeface experiment on a single font with Helvetica and Times New Roman combination: Spacerif
  1. Tez No: 852436
  2. Yazar: MUHAMMET TALHA YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVTAP KANAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
20. yüzyıl, bilim ve teknolojide bir dizi önemli gelişmeye ve buluşa tanıklık etmiş bir çağ olarak öne çıkmaktadır. Bu dönemdeki ilerlemeler, tasarım alanlarını da büyük ölçüde etkilemiş ve tipografinin devinim sürecine önemli katkılar sunmuştur. Gelişen teknoloji ve modernizmin yansımalarına paralel olarak, birçok serifli yazı karakterlerinin yanı sıra, çağdaş bir görünüme sahip sans-serif yazı karakterleri de oldukça yaygınlaşma göstermiştir. Bu yaygınlaşmanın getirdiği tekdüzelik ile beraber yeni ve farklı, fakat alışılmışlığın getirdiği işlevselliği de ön planda tutabilen postmodern üretimlere ihtiyaç duyulmuştur. Bu bağlamda araştırma, kendi içerisinde sınırlılıkları oluşturarak şekillenmiştir. Araştırmanın ilk bölümünde, yazı ve yazıdan doğan tipografi kavramının günümüze kadar gelişimi ele alınmıştır. Tipografinin, font ve yazı karakteri ile arasındaki bağlamına değinilerek, harflerin anatomik özellikleri ve yapısal ölçümleri detaylıca ele alınmıştır. Araştırmanın temelini kapsayan serif türlerine ve ne anlam ifade ettiklerine; günümüzde yaygın bir şekilde kullanılan sans-serif yapılı bir font olan ''Helvetica'' ve serifli bir yapıya sahip olan ''Times New Roman'' fontlarına dair incelemeler yapılmıştır. Bu iki fontun yapıbozumcu bir kombinasyonu ile, tek font üzerinden serif ve sans-serif içeren ''Spacerif'' adında bir yazı karakteri tasarımı uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The 20th century stands out as an era that witnessed a series of important developments and inventions in science and technology. The advancements of this period have greatly influenced the fields of design and made significant contributions to the evolution of typography. In parallel with the developing technology and the reflections of modernism, in addition to many serif typefaces, sans-serif typefaces with a contemporary appearance have become quite widespread. With the monotony brought about by this widespread use, there has been a need for postmodern productions that are new and different, but which can also prioritize the functionality brought about by the familiarity. In this context, the research has been shaped by creating its own limitations. In the first part of the research, the development of the concept of typography, which is born from writing and writing, has been discussed until today. The anatomy and structural measurements of letters have been discussed in detail by mentioning the context of typography with font and typeface. The types of serifs that form the basis of the research and what they mean; ''Helvetica'', a sans-serif font widely used today, and ''Times New Roman'', which has a serif structure, were examined. With a deconstructive combination of these two fonts, a typeface design called“Spacerif”, which includes serif and sans-serif in a single font, has been implemented.