Ekolojik yas ölçeği geliştirme-gençler (ekoyasgenç)
Ecological grief scale development-the youth (ecogriefyouth)
- Tez No: 852442
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE DİDEM EVCİ KİRAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 240
Özet
Çalışmanın amacı, gençlerin ekolojik yas süreçlerinde yaşadıkları deneyimleri inceleme imkânı sağlayacak, geçerlilik ve güvenilirlik analizleri yapılmış, toplumsal tanı koyma aracı olarak kullanılabilecek bir ölçek geliştirmektir. Araştırma metodolojik tipte bir çalışma olup 12 Ocak 2022-22 Ocak 2024 tarihleri arasında yürütülmüştür. Araştırma evreni, lisans eğitimi alan 18-25 yaş aralığındaki öğrencilerden oluşmaktadır. Pilot uygulamaya 60 kişi, deneme uygulamasına 320 kişi ve test-tekrar test uygulamasına 81 kişi katılmıştır. Beşli Likert tipi ölçüm şekli olarak seçilmiş ve Kübler-Ross Beş Aşamalı Yas Modeli kavramsal çerçeve olarak belirlenmiştir. Madde havuzu, beş alt boyutta 40 maddeden oluşturulmuş ve farklı disiplinlerden 23 uzmandan iki farklı aşamada uzman görüşleri alınmıştır. Cronbach's alfa 0,83, Spearman-Brown 0,87 ve Guttman Split-half 0,87 olarak bulunmuştur. 18 maddelik ölçeğin Temel Bileşenler Analizi, Varimax Rotasyonu sonrası özdeğer %1,49, varyans %8,29 ve toplam varyans %54,98 bulunmuştur. Faktör yükleri 0,32'nin üzerinde olan dört faktörlü 18 maddelik EkoYasGenç Ölçeği geliştirilmiştir. Geliştirilen ölçek, klinik tanı koyma aracı olarak değil her disiplinden araştırmacıların kullanabileceği toplumsal tanı koyma aracı olarak değerlendirilebilecektir. Gençlerin ekolojik yas konusunda içinde bulundukları süreçler ile ilgili yürütülecek çalışmalar ortaya çıkabilecek toplumsal sorunlar açısından sosyal erken uyarı görevi görecektir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to develop a scale that will allow examining young people's experiences in ecological grief processes, has been analyzed for validity and reliability, and can be used as a social diagnostic tool. The research is a methodological type study and was conducted between January 12, 2022 and January 22, 2024. The research population consists of undergraduate students between the ages of 18-25. 60 people participated in the pilot application, 320 people in the trial application, and 81 people in the test-retest application. . Five-point Likert type was chosen as the measurement method and the Kübler-Ross Five-Stage Grief Model was determined as the conceptual framework. The item pool was created from 40 items in five sub-dimensions, and expert opinions were received from 23 experts from different disciplines in two different stages. Cronbach's alpha was found to be 0.83, Spearman-Brown was 0.87 and Guttman Split-half was 0.87. After Principal Components Analysis and Varimax Rotation of the 18-item scale, the eigenvalue was found to be 1.49%, the variance was 8.29% and the total variance was 54.98%. The four-factor, 18-item EcoGriefYouth Scale with factor loadings above 0.32 was developed. The developed scale can be evaluated not as a clinical diagnostic tool but as a social diagnostic tool that can be used by researchers from all disciplines. Studies on the processes young people go through regarding ecological grief will serve as a social early warning for social problems that may arise.