Psikolojik sermayenin iş performansı üzerindeki etkisinde, işte var olamamanın aracılık rolünün incelenmesi
Examining the mediating role of absenteeism in the effect of psychological capital on job performance
  1. Tez No: 852455
  2. Yazar: MERYEM GÜRSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE DEMİRHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Türkiye'deki Sivil Havacılık sektöründe uygulanan ilgili çalışmada, psikolojik sermayenin iş performansı üzerindeki etkisinde işte var olamamanın aracılık etkisini araştırmaktır. Araştırma verileri, Sivil Havacılık endüstrisinde çoğunluğu özel sektörde çalışan 219 kişinin katılımı ile elde edilmiştir. Demografik bilgiler, psikolojik sermaye, işte var olamama ve iş performansı ile ilgili sorular Google Form aracılığı ile anket yöntemi kullanılarak katılımcılara iletilmiştir. Araştırmanın verileri SPSS 22.0 istatistik programı ile incelenmiştir. Araştırmada demografik değişkenlerle ölçek verilerinin karşılaştırılmasında Independent Samples T test ve One Way ANOVA analizleri kullanılmıştır. ANOVA analizinde gruplar arasında farklılık var olduğunda hangi gruplar arasında ayrıklık olduğunu tespit etmek için Post-Hoc Tukey test olarak kullanılmıştır. Ölçekler arasındaki ilişkinin incelenmesinde Pearson Korelasyon analizi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, psikolojik sermayenin iş performansı üzerindeki etkisinde işte var olamamanın aracı rolü bulunmadığı tespit edilmiştir. Bu araştırmada elde edilen veriler ile psikolojik sermayenin işte var olamama üzerinde, psikolojik sermayenin iş performansı üzerinde, işte var olamamanın iş performansı üzerinde anlamlı etkiye sahip olduğu görülmüştür. Psikolojik sermayenin iş performansı üzerindeki etkisinde işte var olamamanın aracı rolü olmadığı sonucu elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The related study applied to the Civil Aviation sector in Turkey aims to investigate the mediating effect of job absenteeism on the effect of psychological capital on job performance. The research data was obtained with the participation of 219 people working in the Civil Aviation industry, mostly in the privat sector. The questions related to demographic information, psychological capital, work absenteeism and job performance were communicated to the participants using a questionnaire method via Google Form. The data of the study were analyzed with SPSS 22.0 statistical program. In the study, Independent Sample T test and One Way ANOVA analyzes were used to compare demographic variables and scale data. When there was a difference between the groups in the ANOVA analysis, Post-Hoc Tukey test was used to determine between which groups there was a difference. Pearson Correlation analysis was used to examine the relationship between the scales. As a result of the research, it was determined that there is no mediating role of absenteeism in the effect of psychological capital on job performance. With the data obtained in this study, it was seen that psychological capital has a significant effect on job absenteeism, psychological capital has a significant effect on job performance, and job absenteeism has a significant effect on job performance. It was concluded that absence at work does not play a mediating role in the effect of psychological capital on job performance.