Yoğun bakımda çalışan doktor ve hemşirelerin yoğun bakıma özgü etik konulardaki yaklaşımlarının etik duyarlılıkla ilişkisi
The relationship of intensive care doctors and nurses in ethical issues unique to intensive care and ethical sensitivity
- Tez No: 749010
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET KARATAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deontoloji ve Tıp Tarihi, Medical History and Ethics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıp Tarihi ve Etik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Yoğun Bakım Ünitelerinde Çalışan Doktor ve Hemşirelerin Etik duyarlılık Düzeylerinin Yoğun Bakıma Özgü Etik Konulardaki Yaklaşımlarının Etik Duyarlılıkla İlişkisi Amaç: Yoğun bakım ünitelerinde görev yapan doktor ve hemşirelerin etik duyarlılık düzeylerinin yoğun bakıma özgü etik konulardaki yaklaşımlarının etik duyarlılıkla ilişkisini saptamak amacıyla yapılmıştır. Meteryal ve metot: Tanımlayıcı nitelikte bir araştırmadır. İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi'nde yoğun bakımlarda çalışan doktor ve hemşireler çalışmanın evrenini oluşturmaktadır. Örneklem seçim yöntemine gidilmeyerek dahil edilme kriterlerine uyan tüm doktor ve hemşireler araştırmanın örneklemini oluşturdu. Toplamda 144 doktor ve 144 hemşireye ulaşıldı. Araştırmanın verileri Kişisel bilgi formu, Yoğun Bakıma Özgü Konulara Yaklaşım Anketi ve Ahlaki Duyarlılık Anketi (ADA) ile elde edildi. Veriler medyan (min-maks), ortalama (standart sapma) ve sayı (%) ile verildi. Normal dağılıma uygunluk Shapiro-Wilk testi ve Kolmogorov-Smirnov testi ile yapıldı. Analizlerde Mann-Whitney U testi ve Kruskal Wallis testi uygun olan yerlerde kullanıldı. Çoklu karşılaştırmalarda Kruskal Wallis testi için Conover testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The Relationship of Intensive Care Doctors and Nurses in Ethical Issues Unique to Intensive Care and Ethical Sensitivity Aim: This study was conducted to determine the relationship between the ethical sensitivity levels of doctors and nurses working in intensive care units and their approaches to ethical issues specific to intensive care units. Material and method: It is a descriptive study. Doctors and nurses working in intensive care units at İnönü University Turgut Özal Medical Center constitute the universe of the study. All doctors and nurses who met the inclusion criteria, by not using the sample selection method, formed the sample of the study. In total, 144 doctors and 144 nurses were reached. The data of the study were obtained by Personal Information Form, Questionnaire for Approach to Intensive Care-Specific Issues and ADA. Data were given as median (min-max), mean (standard deviation) and number (%). Compliance with the normal distribution was determined by the Shapiro-Wilk test and the Kolmogorov- Smirnov test. Mann-Whitney U test and Kruskal Wallis test were used where appropriate. Conover test was used for Kruskal Wallis test in multiple comparisons. A p value of