Palmiye, geotekstil ve bitümlü palmiye ile güçlendirilmiş karayolu temel zemininin tekrarlı yükler altında davranışının incelenmesi
Investigation of the behavior of highway foundation ground reinforced with palm, geotextile and bituminous palm under repeated loads
  1. Tez No: 852503
  2. Yazar: SALİH ÖNAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKHAN ALTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Geoteknik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmanın amacı, karayolu zemin tabakasının farklı malzemeler kullanılarak tekrarlı yükler altında davranışının incelenmesi, karşılaştırılması ve değerlendirilmesidir. Palmiye, geotekstil ve bitümlü palmiye kullanılarak güçlendirilen karayolu zemininin referans değerleriyle karşılaştırılması yapılmıştır. Çalışmanın sonuçları toplam deformasyon, kalıcı deformasyon, elastik deformasyon, Trafik Fayda Oranı (TBR), Tekerlek İzi Azalma Oranı (RDR) ve elastik deformasyon yüzdesi bakımından değerlendirilmiştir. 23 mm kalıcı deformasyon değerinde TBR değerleri geotekstil ile güçlendirilmiş zeminde 2,96, palmiye ile güçlendirilmiş zeminde 5,85 ve bitümlü palmiye ile güçlendirilmiş olan zeminde 1,73 olarak bulunmuştur. 2000 yük çevrimi sonunda geotekstil, palmiye ve bitümlü palmiye ile güçlendirilmiş zeminler için RDR değerleri sırasıyla %32,97, %45,8 ve %24,3'tür.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate, compare, and evaluate the behavior of the highway base layer under repeated loads using different materials. The base layer reinforced with palm, geotextile, and bituminous palm, was compared with reference values. The analysis of the experimental results was evaluated based on total, permanent, and elastic deformation, Traffic Benefit Ratio (TBR), Ruth Depth Reduction (RDR), and elastic deformation percentage. At 23 mm permanent deformation value, TBR values are 2.96 for geotextile reinforcement, 5.85 for palm reinforcement, and 1.73 for bituminous palm reinforcement. At the end of 2000 load cycles, RDR values for geotextile, palm, and bituminous palm reinforcement were 32.97%, 45.8%, and 24.3%, respectively.