Açık radikal prostatektomilerde, anemik hastaların peroperatif komplikasyon ve transfüzyon açısından retrospektif araştırılması
Retrospective investigation of anemic patients in terms of peroperative complications and transfusion in open radical prostatectomies
- Tez No: 852504
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇİĞDEM YILDIRIM GÜÇLÜ, DOÇ. DR. SÜHEYLA KARADAĞ ERKOÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Amaç: Preoperatif aneminin elektif cerrahi sonrası koplikasyonları artırarak mortaliteyi artırdığı ve hastanede kalış süresini uzattığı yapılan çalışmalarda ortaya konmuştur. Bu tez çalışmasında hastanemizde açık radikal prostatektomi cerrahisi uygulanan hastalarda preoperatif anemi varlığı ile perioperatif kan transfüzyonu ihtiyacı arasındaki ilişkiyi saptamak ve postoperatif morbidite ve mortaliteye etkisini tespit etmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda Ocak 2010 ve Aralık 2014 tarihleri arasında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi İbni Sina Hastanesi ameliyathanesinde üroloji kliniği tarafından malignite nedeniyle açık radikal prostat cerrahisine alınan 201 hastanın elektronik ve medikal kayıtları retrospektif olarak incelenmiştir. Hastaların demografik verileri, preoperatif hemoglobin değerleri, intraoperatif ve postoperatif dönemde kullanılan kan ürünleri, intraoperatif dönemde verilen kristalloid volümü, intraoperatif kanama miktarı ve postoperatif yoğun bakım gereksinimi kaydedilmiştir. Operasyon sonrası bakılan ilk hemoglobin değerleri, hastaneden taburcu olana kadar gelişen komplikasyonlar, operasyon sonrası hastanede kalış süresi, reoperasyon ve tekrar hastaneye başvuru oranları değerlendirilmiştir. Anemi tanımlaması Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) anemi kriterlerine göre yapılmıştır. Bulgular: Çalışmamızda Ocak 2010-Aralık 2014 tarihleri arasında açık radikal prostatektomi geçiren 201 hastanın yaş ortalaması 62,44 idi. Hastaların 26 (%12,93)'sında preoperatif dönemde anemi saptandı. Anemisi olan ve olmayan hastalar arasında demografik değişkenler bakımından fark bulunmadı (p>0.05). Anemik hastalar ile anemik olmayan hastalar arasında komplikasyon görülme oranları, reoperasyon gereksinimi, yoğun bakım ihtiyacı olan hasta sayısı ve hastaneye tekrar yatış oranı bakımından fark yoktu. Anemisi olan hastalarda hastanede kalış süresi ortalama 9,85±4,51 gün iken, anemisi olmayan hastalarda ortalama 8,51±3,82 gün idi (p=0,046). Çalışmamızda 167 hastanın (%83) perioperatif süreçte en az 1 ünite eritrosit süspansiyonu transfüzyon ihtiyacı oldu. Anemik olan hastaların yüzde 96,2'sinde ve anemik olmayan hastaların %81,1'inde perioperatif dönemde en az 1 ünite eritrosit süspansiyonu transfüzyon ihtiyacı oldu (p=0,088). Preoperatif anemisi olan hastalarda perioperatif dönemde eritrosit süspansiyonu transfüzyon ihtiyacı ortalama 4,50±1,51 ünite, anemisi olmayan hastalarda ortalama 4,06±1,81 ünite olarak bulundu (p=0,368). Eritrosit transfüzyonu ihtiyacı olan hastalarda komplikasyon görülme oranı % 32.9 (n=55) bulunurken, transfüzyon almayan hastalarda bu oran %14.7 (n=5) bulundu (p=0,030). Reoperasyon nedeni ile hastaneye tekrar başvuru gereksinimi ise transfüzyon alan hastalarda %29.9 (n=50) transfüzyon almayan hastalarda %11.2 (n=4) olarak bulundu (p=0,029). Hastanede kalış süresi transfüzyon alan hastalarda ortalama 8,91±4,09 gün bulunurken, transfüzyon almayan hastalarda 7,56±2,83 gün olarak bulundu(p=0,006). Transfüzyon alan hastaların %10 (n=6)'unda yoğun bakım ihtiyacı görülürken, transfüzyon almayan hastalarda yoğun bakım ihtiyacı görülmedi (p=0,217). Sonuç: Açık radikal prostatektomi geçiren hastalarda kanama riski ve kan transfüzyonu ihtiyacı yüksektir. Anemik hastalarda daha az miktarda kanama ile transfüzyon eşik değerlerine uşalaşılabilir ve artmış kan transfüzyonu gereksinimi, komplikasyonları ve hastanede kalış süresini artırır.
Özet (Çeviri)
Aim: Preoperative anemia has been shown to increase complications, elevate mortality, and prolong hospital stay in elective surgeries, as indicated by conducted studies. In this thesis, our aim was to determine the relationship between the presence of preoperative anemia in patients undergoing open radical prostatectomy at our hospital and the need for perioperative blood transfusion, as well as to assess its impact on postoperative morbidity and mortality. Materials and Methods: In our study, electronic and medical records of 201 patients who underwent open radical prostate surgery due to malignancy at the Department of Urology in Ibni Sina Hospital, Ankara University Faculty of Medicine, between January 2010 and December 2014 were retrospectively examined. Demographic information of the patients, preoperative hemoglobin levels, blood products used during intraoperative and postoperative periods, volume of crystalloid administered during the intraoperative period, intraoperative bleeding amount, and postoperative intensive care unit requirements were recorded. The first postoperative hemoglobin values, complications occurring until discharge, postoperative length of hospital stay, reoperation, and rates of readmission to the hospital were evaluated. Anemia was defined according to the criteria of the World Health Organization (WHO). Results: In our study, conducted between January 2010 and December 2014, the mean age of 201 patients who underwent open radical prostatectomy was 62.44 years. Preoperative anemia was detected in 26 (12.93%) of the patients. There were no significant demographic differences between patients with and without anemia (p > 0.05). Rates of complications, reoperation need, the number of patients requiring intensive care, and the rate of hospital readmission did not differ between anemic and non-anemic patients. The average length of hospital stay for patients with anemia was 9.85 ± 4.51 days, while it was 8.51 ± 3.82 days for non-anemic patients (p = 0.046). In our study, 167 patients (83%) required at least 1 unit of erythrocyte suspension transfusion during the perioperative period. Ninety-six point two percent (96.2%) of anemic patients and 81.1% of non-anemic patients required at least 1 unit of erythrocyte suspension transfusion during the perioperative period (p = 0.088). The average number of erythrocyte suspension transfusions during the perioperative period was 4.50 ± 1.51 units for patients with preoperative anemia and 4.06 ± 1.81 units for non-anemic patients (p = 0.368). The complication rate in patients requiring erythrocyte transfusion was 32.9% (n = 55), while it was 14.7% (n = 5) in patients not receiving transfusion (p = 0.030). The need for hospital readmission due to reoperation was 29.9% (n = 50) in transfused patients and 11.2% (n = 4) in non-transfused patients (p = 0.029). The length of hospital stay was 8.91 ± 4.09 days for transfused patients and 7.56 ± 2.83 days for non-transfused patients (p = 0.006). Intensive care unit admission was observed in 10% (n = 6) of transfused patients, while no intensive care need was observed in non-transfused patients (p = 0.217). Conclusion: Patients undergoing open radical prostatectomy are at an increased risk of bleeding and may require blood transfusion. Anemic patients may reach transfusion threshold values with a lower amount of bleeding, leading to an increased need for blood transfusion, complications, and prolonged hospital stay.