COVİD-19 döneminde 6-10 yaş grubu çocuklarda fiziksel aktivitenin sarkopenik obezite ile ilişkisi
The relationship between physical activity and sarcopenic obesity in children aged 6-10 during the COVID-19 period
  1. Tez No: 852515
  2. Yazar: BAHAR ÖZTELCAN GÜNDÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYSU DUYAN ÇAMURDAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Pediatri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Çalışma, COVID-19 pandemisi sırasında 6-10 yaş arasındaki çocuklarda sarkopenik obezite (SO) sıklığını incelemeyi, SO gelişiminde etkili olan faktörleri ve SO tanısında kullanılan yöntemleri karşılaştırmayı amaçlamıştır. Çalışmaya 6-10 yaş, 431 sağlıklı çocuk dahil edilmiştir. Boy, kilo ve vücut kitle indeksi (VKI) gibi çeşitli antropometrik ölçümlerin yanında BIA (biyoelektrik impedans) ile vücut bileşimlerinden yağ kütlesi, iskelet kas kütlesi ve kas-yağ oranı (KYO) belirlenmiştir. Kas kuvveti için ise el kavrama kuvveti ölçümleri yapılmıştır. McCarthy ve ark'nın kullandıkları yöntemle KYO eşik değerleri belirlenmiştir. Ayrıca bütün hastalar için el kavrama kuvveti/VKI (vücut kitle indeksi) oranları belirlenmiştir. KYO'ları kesme değerleri 6-8 yaş erkekler için  0,96, aynı yaş grubu kızlar için  0,81, 9-10 yaş erkekler için 0,61, kızlar içinse 0,78 bulunmuştur. KYO'larına göre çocukların %9,5'inde, el kavrama kuvveti/VKI'ne göre ise çocukların %22,7'sinde SO bulunmuştur. Meyve tüketimi az olanlarda (OR 2,68), oturma süresi fazla olanlarda (OR 1,17), aburcubur tüketimi fazla olanlarda (OR 1,27) ve evde yaşayan kişi sayısı (OR 0,54) gibi faktörler KYO'larına göre SO gelişimi üzerine etkili faktörler iken, kız cinsiyet (OR 5,99) ve aburcubur yeme alışkanlığı da (OR 1,24) el kavrama kuvveti/VKI 'ne göre SO gelişimi üzerine etkili faktörler olarak saptanmıştır. El kavrama kuvveti/VKI kesme değerleri 6-8 yaş erkek ve kızlarda (EAA:0, 664-0,702 iken), 9-10 yaş erkek ve kızlarda (EAA:0,957-0,820) idi. El kavrama kuvveti/VKI kesme değerleri duyarlılık ve özgüllüğü 9-10 yaş kız ve erkeklerde 6-8 yaşa göre yüksek bulunmuştur. Sonuç olarak, COVID-19 pandemisi, sokağa çıkma yasakları ve okul kapanmaları nedeniyle egzersiz fırsatlarının azalması ve bu dönemde beslenme alışkanlıklarının değişmesi nedeniyle çocukların vücut kompozisyonunu olumsuz etkilemiş gibi görünmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to assess the prevalence of sarcopenic obesity among children aged 6 to 10 during the COVID-19 pandemic, identify factors contributing to its onset, and evaluate the efficacy of different diagnostic methods. The sample comprised 431 children whose anthropometric data, such as height, weight, and Body Mass Index (BMI), were systematically measured. Body composition, specifically body fat percentage and muscle mass, were determined using Bioelectrical Impedance Analysis (BIA), which facilitated the computation of muscle-to-fat ratios (MFR). Muscle strength was evaluated using handgrip dynamometry. The MFR was calculated employing the methodology established by McCarthy et al. For all participants, the handgrip strength to BMI ratio was calculated. The established MFR threshold values for sarcopenic obesity (SO) were ≤0.96 for boys aged 6-8, ≤0.81 for girls in the same age range, ≤0.6 for boys aged 9-10, and ≤0.78 for girls of 9-10 years. SO prevalence was observed in 9.5% of the cohort when using MFR and 22.7% when using the handgrip strength to BMI ratio. Factors significantly contributing to SO included lower fruit intake (OR2.68), increased sedentary behavior (OR1.17), higher snack consumption (OR1.27), and smaller household size (OR 0.54), as per MFR. Furthermore, female gender (OR 5.99) and snacking frequency (OR 1.24) were substantial predictors of SO when based on the handgrip strength to BMI ratio. The cut-off values for the handgrip strength to BMI ratio were (AUC: 0.664-0.702) for boys and girls aged 6-8 years, and (AUC: 0.957-0.820) for those aged 9-10 years. These handgrip strength/BMI ratio cut-off values showed higher sensitivity and specificity for the identification of SO in children aged 9-10 years than in those aged 6-8 years. In conclusion, this study sheds light on the impact of the COVID-19 pandemic on the health of children. By reducing opportunities for physical activity and changes in dietary habits during this period, restrictions on going out and school closures appear to have negatively affected children's body composition.