Nonvasküler girişimsel radyoloji tedavisi uygulanan hastalara verilen eğitimin hastaların anksiyete düzeylerine etkisi
Nonvascular interventional the effect of education given to patients receiving radiology treatment on their anxiety levels
- Tez No: 852567
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYLİN ÖZAKGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu araştırma nonvasküler girişimsel radyoloji tedavisi uygulanan hastalara verilen eğitimin hastaların anksiyete düzeylerini belirlemek amacıyla ön test- son test gruplu prospektif ve deneysel türde gerçekleştirildi. Araştırmanın örneklemini, bir Şehir Hastanesi'nde Girişimsel Radyoloji Polikliniği'nde Ekim 2022- Mart 2023 tarihleri arasında nonvasküler girişimsel radyoloji tedavisi uygulanan, araştırma kriterlerine uyan ve araştırmaya katılmayı kabul eden 144 hasta oluşturdu. Araştırmanın verileri Kişisel Bilgi Formu, Durumluk-Süreklilik Kaygı Ölçeği kullanılarak elde edildi. Randomizasyon yöntemi ile grubu belirlenen hastaya, işlem öncesi Durumluk-Süreklilik Kaygı Ölçeği uygulandı. İşlem sonrasında hemşire (araştırmacı) tarafından kontrol grubundaki hastalara klinikte uygulanan sözlü eğitim verilirken, deney grubundaki hastalara yapılandırılmış yazılı eğitim (kitapçık doğrultusunda) verildi. Eğitim kitapçığı literatürdeki bilgiler kılavuzluğunda hazırlanarak 11 tane uzman görüşü DISCERN ölçeği kullanılarak değerlendirildi. Verilerin analizinde lisanslı SPSS 29.0 programı kullanıldı. Araştırmadaki veriler Independent Sample T Testi, One Vay ANOVA, Manova testi ile Repeated Manova Testi ile analiz edildi. Verilerin analizi sonucu hastaların %58,3'ünün erkek ve yaş ortalamalarının 58,35±14,72 yıl olduğu saptandı. Deney ve kontrol grubundaki hastaların cinsiyet, eğitim durumu, meslek, medeni durum, sigara ve alkol kullanımı dağılımı karşılaştırıldığında grupların homojen dağılım gösterdiği (p>0,05); kontrol grubundaki hastaların süreklilik anksiyete düzeyi ön test puanının 43,90±8,35 (orta düzey) ve deney grubundaki hastaların ise ön test puanının 42,24±9,15 (orta düzey) olduğu; deney ve kontrol grubu ön test süreklilik anksiyete düzeyi karşılaştırıldığında anlamlı farklılık olmadığı (p>0,05) belirlendi. Kontrol grubundaki hastaların durumluk anksiyete düzeyi ön test puanının 43,37±9,65 (orta düzey) son test puanının 40,73±10,58 (orta düzey) olduğu saptandı. Deney grubundaki hastaların ise, durumluk anksiyete düzeyi ön test puanı 42,75±11,25 (yüksek düzey) iken son test puanı 33,32±9,95 (düşük düzey) olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
This research was conducted in a pre-test-post-test group, prospective, and experimental design to determine the anxiety levels of patients who underwent nonvascular interventional radiology treatment before and after the education provided to them. The sample of the study consisted of 144 patients who met the research criteria and agreed to participate in the study at a City Hospital's Interventional Radiology Clinic between October 2022 and March 2023, where nonvascular interventional radiology treatment was applied. The data of the study were obtained using a Personal Information Form, and State-Trait Anxiety Inventory. Patients, whose group was determined by the randomization method, were administered the State-Trait Anxiety Inventory before the procedure. After the procedure, verbal education was given to the control group patients by the nurse (researcher) in the clinic, while the experimental group patients were provided with structured written education (according to the booklet). The educational booklet was prepared with the guidance of information in the literature and evaluated using the DISCERN scale with opinions from 11 experts. Licensed SPSS 29.0 software was used for data analysis. The data in the study were analyzed with Independent Sample T-Test, One-Way ANOVA, Manova test, and Repeated Manova Test. The analysis of the data revealed that 58.3% of the patients were male, and their mean age was 58.35±14.72 years. When the distribution of gender, education level, occupation, marital status, smoking, and alcohol use of patients in the experimental and control groups were compared, it was found that the groups showed homogeneous distribution (p>0.05). The trait anxiety level pre-test score of the patients in the control group was determined as 43.90±8.35 (moderate), and the pre-test score of the patients in the experimental group was 42.24±9.15 (moderate). When trait anxiety levels of the experimental and control groups were compared, no significant difference was found (p>0.05).It was found that the situational anxiety level pre-test score of patients in the control group was 43.37±9.65 (moderate), and the post-test score was 40.73±10.58 (moderate). In the experimental group, the situational anxiety level pre-test score was 42.75±11.25 (high), and the post-test score was 33.32±9.95 (low).