Genel cerrahi uzmanlık eğitiminde etik yaklaşımlar: 'bir eğitim programının geliştirilmesi ve değerlendirmesi'
Ethical approaches in general surgery residency training: a training program development and evaluation
  1. Tez No: 852566
  2. Yazar: ALİ KAĞAN COŞKUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CANAN ULUOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sağlık Eğitimi, Health Education
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıp Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Genel cerrahi pratiğinde etik yaklaşımlar önemli bir konu olmasına karşın, uzmanlık eğitiminde yapılandırılmış standart bir eğitim programı mevcut değildir. Cerrahların gerek mesleki yeterlilik, gerek hukuki sorunlarla karşılaşmaması adına böyle bir eğitime gereksinim olduğu düşünülmüştür. Bu çalışmada, genel cerrahi uzmanlık eğitiminde etik yaklaşımlar konusunda harmanlanmış bir eğitim programının geliştirilmesi ve eğitimin etkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Literatür taraması, genel cerrahi uzmanlık öğrenciler ile eğiticilerin görüşleri doğrultusunda, 14 konu başlığı belirlenmiştir. Bu konulara ait öğrenim hedefleri oluşturulmuştur. Eğitim harmanlanmış eğitim, çevrimdışı video sunumları ve yüz yüze yapılan olgu temelli uygulamalar ile gerçekleştirilmiştir. Araştırma, farklı üniversite hastanelerinden katılan genel cerrahi uzmanlık öğrencileri ile pilot çalışma (n=7) ve ana çalışma (n=20) olmak üzere iki aşamada tamamlanmıştır. Pilot çalışmadan elde edilen veriler ile ana çalışmada düzenlemeler yapılmıştır. Eğitimin değerlendirmesi için, eğitim öncesi ve sonrasında, 14 konu başlığına ait öğrenim hedeflerini sorgulayan, test formatında sınavlar uygulanmıştır. Bu sınavlar çoktan seçmeli sorular ve önermelere verilen doğru/yanlış cevaplar şeklindedir. Ayrıca katılımcılardan ve eğiticilerden eğitim içeriği ve konuları hakkında geri bildirimler alınmıştır. Yapılan değerlendirmede, uzmanlık öğrencilerinin sınav başarısının eğitim sonrasında istatistiksel anlamlı olarak arttığı görülmüştür (p≤0.05). Uzmanlık öğrencileri eğitim modelini etkili bulmuştur. Sonuç olarak, gerçek yaşam olguları ile zenginleştirilmiş, çevrimdışı ve yüz yüze olacak şekilde harmanlanmış böyle bir eğitimin planlanması, etik problemlerin ve çözümlerinin yüz yüze tartışılması ve sınavlar ile eğitimin ölçülmesi, uzmanlık öğrencilerinin gelişimine katkı sunabilecektir.
Özet (Çeviri)
Even though ethical approaches are an important issue in general surgical practice, there is no structured standard training program in specialty training. It is thought that surgeons need such training in order to ensure professional competence and to avoid legal problems. The aim of this study was to develop a blended training program on ethical approaches in general surgery residency training and to evaluate the effect of the training. Based on the literature review and the opinions of general surgery residency students and trainers, 14 topics were identified. Learning objectives for these topics were written. The study was completed in two phases: pilot study (n=7) and main study (n=20) with general surgery residency students from different university hospitals. Some modifications were done in the main study due to the results of pilot study. For the evaluation of the training, test format exams were administered before and after the training, questioning the learning objectives of the 14 topics. These exams consist of multiple-choice questions and true/false answers to propositions. Feedback was also received from participants and trainers on training content and topics. In the evaluation, it was observed that the exam success of residents increased statistically significantly after the training (p≤0.05). Residents found the training model effective. As a result, planning such a blended offline and face-to-face education enriched with real-life cases, discussing ethical problems and solutions face-to-face, and measuring the education with exams can contribute to the development of residents.