Okluzal veneerlerle restore edilen mandibular molarlarda üç boyutlu sonlu eleman yöntemi ile kuvvet dağılımının incelenmesi
Investigation of force distribution in mandibular molars restored with occlusal veneers: A three-dimensional finite element
  1. Tez No: 852568
  2. Yazar: ZEYNEP SÖYLEMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARİFE DOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Diş aşınması ve doku kaybı, bruksizm, diyet, gastroözefagal reflü, çürük, fraktür, yeme bozuklukları veya ağız kuruluğu gibi çok sayıda faktöre bağlı olarak gelişebilir. Okluzal veneerler, belirgin okluzal diş doku kaybı olan posterior dişlerin adeziv restorasyonu için minimal invaziv bir alternatiftir. Bunun yanı sıra protetik tedavi tasarlanırken estetik, fonksiyon ve fonasyonun ayarlanmasında okluzyonun önemi göz ardı edilmemelidir. Bu çalışmada, mandibular 1. molar dişte Vita Enamic ve IPS e.max CAD olmak üzere 2 farklı materyal kullanılarak 0,6mm'lik posterior indirekt okluzal veneer restorasyonlar modellendi. Tüberkül-fossa ve tüberkül-marjinal sırt okluzal ilişkilerinde, grup fonksiyonu okluzyona uygun sentrik kapanış ve çalışan taraf temas noktalarına sırasıyla, aksiyal ve oblik uygulanan 500N kuvvet sonucunda oluşan stres değerleri ve dağılımlarının, üç boyutlu oluşturulan modellerde sonlu elemanlar stres analizi yöntemi ile değerlendirilmesi amaçlandı. Oluşturulan modellerde farklı yükleme senaryoları simule edilerek çiğneme kuvvetlerinin uygulandığı bölgeye bağlı olarak biriken stresin dağılımı tespit edildi. Restorasyon ve çevre dokulardaki von Mises, Principal maksimum ve minimum stresler belirlendi. Çalışmada restorasyonların üretildiği materyallerin elastiklik modulusu düştükçe okluzal veneer restorasyonda oluşan stresler artış göstermiştir. Ayrıca, oblik yönlenen kuvvetler aksiyal yüklemeye kıyasla restorasyon ve tüm dokularda daha fazla stres oluşturmuştur. Restorasyonun üzerinde en yüksek stres değerleri restorasyonun dişe bakan yüzeyinde gözlenmiştir. Test edilen materyaller tüm yükleme senaryolarında benzer stres değerleri göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Tooth wear and tissue loss can occur due to many factors such as bruxism, diet, gastroesophageal reflux, caries, fracture, eating disorders or dry mouth. Occlusal veneers are minimally invasive alternatives for adhesive restoration of posterior teeth with significant occlusal dental tissue loss. Besides that, it should not be ignored that occlusion plays the main role in adjusting aesthetics, function and phonation when designing prosthetic treatments. In this study, posterior indirect occlusal veneer restorations were modelled on the mandibular first molar using two different materials, i.e.Vita Enamic and IPS e.max CAD, in 0,6mm thickness. It was aimed to evaluate the stress values and distributions with 3-D finite element stress analysis when A 500 N force was applied axially to centric stops in the cusp-fossa and cusp-marginal ridge occlusal relations and also obliquely to the working side contact points, based on group function occlusion. By simulating different loading scenarios in the created models, it was also aimed to determine the distribution of accumulated stress depending on the region where chewing forces were applied. von Mises, Principal maximum and minimum stresses in the restoration and surrounding tissues were determined. According to results of this study, as the elasticity modulus of the materials decreases, the stress in the occlusal veneer restoration increases. In addition, obliquely directed forces created more stress on the restoration and all the tissues compared to axial loading. The highest stress values on the restoration were seen on the tooth-restoration interface. The tested materials showed similar stress values in all the loading scenarios.