Hentbolcularda güdülenme ve kaygı durumları arasındaki ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship between motivation and anxiety situations in handball players
- Tez No: 852606
- Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR ABAKAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Çalışmanın amacı, hentbolcularda güdülenme ve kaygı durumları arasındaki ilişkisinin incelenmesi. Betimsel tarama modelinin kullanıldığı araştırma 2022-2023 yılları arasında Türkiye Hentbol ve Türkiye Üniversite Sporları Federasyonuna bağlı kulüp ve takımlarda aktif olarak görev alan 116'sı erkek 151 i kadın olmak üzere toplam 267 sporcudan oluşmaktadır. Araştırmada verilerin elde edilmesi için Pelletier ve ark. (1995) tarafından geliştirilen ve Kazak (2004) tarafından Türkçeye uyarlanan“Sporda Güdülenme Ölçeği”ile Necla Öner ve Ayhan Le Compte (1983) tarafından Türkçeye uyarlanıp düzenlenen“STAI FORM TX – I”ve“STAI FORM TX – 2”“Durumluluk ve Sürekli Kaygı Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin çarpıklık ve basıklık değerlerin normal dağım göstermesi sebebiyle parametrik testlerler“ikili grup karşılaştırmalarında t testi, ikiden fazla grupların karşılaştırılmasında ANOVA testi ve Pearson korelasyon testi”uygulanmıştır. VIF değerinin 5' ten küçük olması nedeniyle sonuç çoklu doğrusal regresyon analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to examine the relationship between motivation and anxiety in handball players. The research, in which the descriptive scanning model was used, consists of a total of 267 athletes, 116 of whom are men and 151 of whom are women, actively involved in clubs and teams affiliated with the Turkish Handball and Turkish University Sports Federation between 2022 and 2023. To obtain data in the study, besides“Sports Motivation Scale”developed by Pelletier et al. Kazak (1995) and adapted into Turkish by Kazak (2004), STAI FORM TX – I“ and ”STAI FORM TX – 2“ ”State and Trait Anxiety Scale“ adapted and edited into Turkish by Necla Öner and Ayhan Le Compte (1983), were used. Since the skewness and kurtosis values of the data showed normal distribution, parametric tests ”t test for pairwise group comparisons, ANOVA test and Pearson correlation test for comparisons of more than two groups" were applied. Since the VIF value was less than 5, multiple linear regression analysis was performed.