Yüksek tibial osteotomi uygulanan hastalarda fonksiyonel durum, denge ve düşme riskinin değerlendirilmesi
Evaluation of functional status, balance and fall risk in patients undergoing high tibial osteotomy
- Tez No: 852605
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE NERİMAN NARİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Osteoartrit (OA), sinovyal eklemin tutulduğu dejeneratif eklem hastalığıdır. Osteoartritte semptomatik olarak en çok tutulan eklemlerden biri diz eklemidir. Bu çalışmanın amacı diz osteoartriti tedavisinde kullanılan yüksek tibial osteotomi (YTO) sonrası hastaların fonksiyonel düzeyleri, denge ve düşme riski parametrelerini değerlendirmektir. Çalışmamız yaş ortalaması 51,6±4,9 yaş ortalamasında 20 kadın birey ile post-op 3.ayda yapıldı. Eklem hareket açıklığı, ödem, propriyosepsiyon değerlendirmesi yapıldı. Denge ve düşme riski değerlendirmesi için BIODEX sistemi kullanıldı. Fonksiyonel düzey değerlendirmesi için Single Leg Step Down (SLSD) testi, merdiven inip-çıkma testi, 30 sn otur-kalk testi, zamanlı kalk yürü testi (TUG) kullanıldı. Yaşam kalitesi için Knee Injury and Osteoarthritis Outcome Score (KOOS), Hospital for Special Surgery (HSS) skoru, Tegner Aktivite Ölçeği ve Cerrahi Memnuniyet Anketi kullanıldı. Çalışmaya katılan bireylerin yaş ortalaması 51,6±4,9 yaş olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
Osteoarthritis (OA) is a degenerative joint disease involving the synovial joint. One of the joints most commonly affected symptomatically in osteoarthritis is the knee joint. The aim of this study is to evaluate the functional levels, balance and fall risk parameters of patients after high tibial osteotomy (HTO) used in the treatment of knee osteoarthritis. Our study was conducted with 20 female individuals with an average age of 51.6±4.9 years, at the 3rd post-operative month. Joint range of motion, edema, and proprioception were evaluated. The BIODEX system was used for balance and fall risk assessment. Single Leg Step Down (SLSD) test, stair climbing test, 30-second sit-stand test, and timed up and go test (TUG) were used to evaluate functional level. For quality of life, Knee Injury and Osteoarthritis Outcome Score (KOOS), Hospital for Special Surgery (HSS) score, Tegner Activity Scale and Surgical Satisfaction Survey were used. The average age of the individuals participating in the study was found to be 51.6±4.9 years.