Medulla oblongata mikrocerrahi anatomisi
Medulla oblongata microsurgical anatomy
- Tez No: 852620
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABUZER GÜNGÖR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anatomi, Nöroşirürji, Anatomy, Neurosurgery
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Has. Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nöroşirürji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Beyin sapının kompakt ve karmaşık internal yapısı olması nedeniyle burada bulunan lezyonlara yönelik cerrahi yaklaşım cerrahlar için her zaman zorlu olmuştur. Beyin sapının bir kısmına odaklanarak ak madde diseksiyonu ile ak maddenin ve kranial sinirlerin ilişkilerini ortaya koymak amaçlanmıştır. Yöntem: Diseksiyon Yeditepe Üniversitesi Mikrocerrahi laboratuvarında yapılmıştır. 5 tane postmortem formalin ile fiske edilmiş beyin sapı kullanıldı. Her kadavranın diseksiyonu mikroskop altında yapıldı ve her aşama dijital fotoğraf makinası ile kaydedildi. Traktografi İçin DSİ Studio programı kullanıldı. Bulgular: Medulla oblongata ak madde yolları ortaya kondu. Kranial sinirlerin beyin sapı içindeki seyri gösterildi ve ak madde yolları ile ilişkisi gösterildi. İnferior serebellar pedinkül, spinal trigeminal trakt, medial lemniskus, kortikospinal trakt, olivoserebellar trakt, posterior spinoserebellar trakt ve anterior spinoserebellar trakt gösterilmiş olup kranial sinirler ile ilişkileri ortaya kondu. Sonuç: Beyin sapı lezyonlarında ak madde yolları ile birlikte kranial sinirlerin beyin sapı içerisinde seyri ve ilişkisi cerrahi planlamada büyük öneme sahiptir. Bu çalışmamız bu bölgeye yönelik cerrahilerin planlaması ve komplikasyonlardan kaçınma için faydalı olacaktır.
Özet (Çeviri)
AİM: Due to the compact and complex internal structure of the brainstem, it has always been a challenge for surgeons to operate on lesions located there. We aimed to focus on a part of the brainstem and to reveal the relationship between the white matter and cranial nerves with white matter dissection METHOD: Dissection was performed in Yeditepe University Microsurgery laboratory. 5 postmortem formalin flicked brainstems were used. Dissection of each cadaver was performed under a microscope and each stage was recorded with a digital camera. DSI Studio program was used for tractography. RESULTS: White matter tracts of the medulla oblongata were revealed. The course of the cranial nerves in the brainstem and their relationship with the white matter tracts were demonstrated. Inferior cerebellar peduncle, spinal trigeminal tract, medial lemniscus, corticospinal tract, olivocerebellar tract, posterior spinocerebellar tract and anterior spinocerebellar tract were demonstrated and their relations with cranial nerves were revealed. CONCLUSİONS: In brainstem lesions, the course and relationship of the white matter tracts and cranial nerves within the brainstem are of great importance in surgical planning. This study will be useful for planning surgeries in this region and avoiding complications.