Chiari tip I malformasyonunda bulbus ve serebellar tonsillerin manyetik rezonans görüntüleme histogram analizi ile değerlendirilmesi
Evaluation of medulla and cerebellar tonsilles in chiari type T malformation using magnetic resonance imaging histogram analysis
  1. Tez No: 856136
  2. Yazar: MEHMET İŞÇİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YEŞİM EROĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Chiari tip I malformasyonu (CMI)'nda serebellar tonsillerin foramen magnumdan kaudale doğru üst servikal spinal kanala değişken derecelerde herniasyonu görülür. Herniasyon nedeniyle foramen magnum düzeyinde basınç değişiklikleri oluşur. Bu çalışmada CMI hastalarında konvansiyonel Manyetik Rezonans Görüntüleme (MRG) ile gösterilemeyen bulbus ve serebellar tonsillerdeki mikroyapısal değişikliklerin histogram analizi yöntemiyle araştırılması amaçlandı. Bu çalışma retrospektif olarak planlandı. Çalışmada 2018-2022 yılları arasında 1.5T MR (Philips Ingenia, Philips Healthcare, Best, the Netherlands) cihazında görüntülemesi yapılan olgu ve kontrol grupları değerlendirildi. Çalışmaya CMI tanısı alan 84 olgu (%45,7) ve 100 sağlıklı kontrol grubu (%54,3) dahil edildi. Her iki grubun bulbus ve serebellar tonsilleri T2 ağırlıklı (A) sagittal sekanslar kullanılarak ayrı ayrı retrospektif olarak değerlendirildi. Sagittal T2A MRG görüntüleri bu konu için özel yazılmış bir MATLAB© programı ile işlenerek tekstür analizi bulguları elde edildi. Her bir görüntüde histograma ait 32 parametre incelenerek vaka ve kontrol grubu arasında karşılaştırma yapıldı. Toplamda 184 olgunun (hastalar ve kontrol grubu) bulbus ve serebellar tonsillerinden elde edilen 368 adet görüntünün histogram parametreleri değerlendirildi. Hasta grubunda bulunanların % 63,1'i kadın ve %36,9'u ise erkek, kontrol grubunda bulunanların %63'ü kadın ve %37'si ise erkek idi. Gruplar arasında cinsiyet açısından anlamlı farklılık görülmedi (p=0,989). Hasta grubunda bulunanların yaş ortalaması 27,29±17,63, kontrol grubunda bulunanların yaş ortalaması 31,71±15,76 yıl idi. Gruplar arasında yaş açısından anlamlı farklılık saptanmadı (p=0,074).
Özet (Çeviri)
Chiari type I malformation (CMI) is characterized by variable degrees of herniation of the cerebellar tonsils from the foramen magnum caudally into the upper cervical spinal canal. Due to herniation, pressure changes occur at the level of foramen magnum. This study aimed to investigate microstructural changes in the medulla oblongata and cerebellar tonsils in CMI patients, which cannot be demonstrated by conventional Magnetic Resonance Imaging (MRI), by histogram analysis method. This study was planned retrospectively. Case and control groups who were imaged on a 1.5T MR (Philips Ingenia, Philips Healthcare, Best, the Netherlands) device between 2018 and 2022 were evaluated in the study. The study included 84 cases (45.7%) diagnosed with CMI and 100 healthy controls (54.3%). The medulla oblongata and cerebellar tonsils of both groups were retrospectively evaluated separately using T2-weighted (W) sagittal sequences. Sagittal T2-W MRI images were processed with a MATLAB© program specially written for this subject and texture analysis findings were obtained. Comparisons were made between the case and control groups by examining 32 parameters of the histogram in each image. In total, histogram parameters of 368 images obtained from the medulla oblongata and cerebellar tonsils of 184 cases (patients and control group) were evaluated. 63.1% of those in the patient group were women and 36.9% were men, and 63% of those in the control group were women and 37% were men. There was no significant difference between the groups in terms of gender (p=0.989). The average age of those in the patient group is 27.29±17.63 years, and the average age of those in the control group is 31.71±15.76 years. No significant difference was found between the groups in terms of age (p=0.074).