Genç futbolcuların aerobik ve anaerobik kapasiteleri ve futbola özgü teknik becerilerin incelenmesi
Examination of aerobic and anaerobic capacities and football-specific technical skills of young football players
- Tez No: 852621
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RAMAZAN CEYLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bayburt Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu araştırmanın amacı genç futbolcuların aerobik ve anaerobik kapasiteleri ve futbola özgü teknik becerilerinin incelenmesidir. Bu araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden tarama modeli kullanıldı. Araştırmanın örneklem grubu Bayburt Özel İdare Spor Kulübü U-19 kategorisinde futbol oynayan 38 futbolcudan oluşturuldu. Futbolculardan antropometrik ölçümler (boy, kilo), anaerobik testler (dikey sıçrama testi, esneklik testi, illinois çeviklik testi, bacak kuvvet testi, yıldız denge testi), aerobik test (cooper testi) ve Mor-christian genel futbol yetenek testi (top sürme, şut ve pas isabeti) ölçümleri alındı. Araştırma sonucunda elde edilen ölçüm sonuçları SPSS 22 paket programına aktarılarak öncelikle normallik testi uygulandı. Yapılan ölçümlerde elde edilen verilerin ortalama ve standart sapma değerleri hesaplandı. Elde edilen sonuçlara göre veri dağılımının çarpıklık ve basıklık değerleri, Tabachnick ve Fidell (2013)'in bir verinin normal dağılıp dağılmadığının göstergesi olarak bildirdiği -1,5 ile + 1,5 arasında olduğu görüldü ve verilerin normal dağılım gösterdiği anlaşıldı. Normal dağılım gösteren bu veri setlerinin analizlerinde parametrik testlerden One Away Anova (Tek Yönlü Varyans Analizi) ve descriptives testleri yapıldı.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine“the aerobic and anaerobic capacities of young football players and football-specific technical skills”. In this research, survey model, one of the quantitative research methods, was used. The sample group of the research consisted of 38 athletes playing football in the U-19 category of Bayburt Special Administration Sports Club. Football players were asked to take anthropometric measurements (height, weight), anaerobic tests (vertical jump test, flexibility test, Illinois agility test, leg strength test, star balance test), aerobic test (cooper test) and Mor-christian general football ability test (dribbling, shooting and passing accuracy) measurements were taken. The measurement results obtained as a result of the research were transferred to the SPSS 22 package program and the normality test was first applied. The mean and standard deviation values of the data obtained from the measurements were calculated. According to the results obtained, the skewness and kurtosis values of the data distribution were found to be between -1.5 and + 1.5, which Tabachnick and Fidell (2013) reported as an indicator of whether a data was normally distributed or not, and it was understood that the data showed a normal distribution. In the analysis of these normally distributed data sets, parametric tests such as one away anova and descriptives tests were performed.