Farklı profilaktik ajanların ortodontik butonlara uygulanan makaslama kuvvetine karşı olan direncine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of different prophylactic agents on shear bond strength (SBS) of orthodontic buttons
- Tez No: 852619
- Danışmanlar: PROF. DR. BANU DİNÇER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ortodonti Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Amaç: Çalışmanın amacı, beyaz nokta lezyonlarını engellemek amacıyla sabit ortodontik tedavi öncesinde uygulanan sodyum florid (NaF) ve kazein fosfopeptit amorföz kalsiyum fosfat (CPP-ACP) içerikli profilaksi verniklerinin, dişlerin üzerine yapıştırılan ortodontik butonların makaslama kuvvetine karşı gösterdiği direnç üzerine olan etkisini incelemektir. Yöntem: Ege Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı'nda çekilen premolar dişler çalışma kapsamına alınmıştır. 174 adet premolar diş 3 gruba ayrılmıştır. 1.grup flor verniği uygulanan grup, 2. Grup CPP- ACP verniği uygulanan grup ve 3.grup profilaksi ajanı uygulanmayan kontrol grubu olarak belirlenmiştir. Profilaksi uygulamasının ardından ağız içindeki verniklerin diş fırçası ile mekanik aşınmasını taklit etmek amacıyla dişler, 1 hafta boyunca günde 2 kere, diş macunu kullanılmadan fırçalanmıştır. Tüm gruplar deney süresi boyunca yapay tükürük içerisinde bekletilmiştir. Bir haftalık sürecin sonunda dişlerin üzerine ortodontik butonlar yapıştırılmış, ardından dişler evrensel test cihazında kullanılmak üzere hazırlanan silikon kalıplar içine gömülmüştür. Evrensel test cihazına yerleştirilen örneklerdeki ortodontik butonlara, butonlar diş yüzeyinden kopana kadar kuvvet uygulanmış ve makaslama dayanımı değerleri kaydedilmiştir. Makaslama dayanımı testlerinin ardından her bir dişin bukkal yüzeyi, stereomikroskop ile 10x büyütme altında incelenmiş, dişlerin yüzeylerinde kalan adeziv miktarları değerlendirilerek ARI skorlaması yapılmıştır. Bulgular: CPP-ACP grubunun makaslama dayanımının 13,01±4,56 MPa, flor grubunun makaslama dayanımının 10,67±3,91 MPa, kontrol grubunun makaslama dayanımının 10,90±3,25 MPa olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of the study is to examine the effect of prophylaxis varnishes containing sodium fluoride (NaF) and casein phosphopeptide amorphous calcium phosphate (CPP-ACP), applied before fixed orthodontic treatment to prevent white spot lesions, on the shear bond strength of orthodontic buttons. Method: Premolar teeth extracted at Ege University Faculty of Dentistry, Department of Oral and Maxillofacial Surgery were included in the study. 174 premolar teeth are divided into 3 groups. The 1st group was determined as the fluoride varnish applied group, the 2nd group as the CPP-ACP varnish applied group, and the 3rd group as the control group without any prophylaxis agent. Following the prophylaxis application, the teeth were brushed with a toothbrush twice a day for 1 week without using toothpaste in order to imitate the mechanical wear of the varnish in the mouth. All groups were kept in artificial saliva throughout the experiment period. At the end of the one-week period, orthodontic buttons were bonded on the teeth, and then the teeth were embedded in silicone molds prepared to be used in the universal testing machine. Force was applied to the orthodontic buttons in the samples placed in the universal testing device until the buttons are debonded and the shear bond strength values were recorded. Following the shear bond strength tests, the buccal surface of each tooth was examined with a stereomicroscope under 10x magnification, and ARI scoring was made by evaluating the amount of adhesive remaining on the surfaces of the teeth. Results: It was determined that the shear bond strength of the CPP-ACP group was 13,01±4,56 MPa, the shear bond strength of the fluoride group was 10,67±3,91 MPa, and the shear bond strength of the control group was 10,90±3,25 MPa.