Akut aşil tendon rüptürlerinde cerrahi tedavi ile konservatif tedavi edilen hastaların tendon uzama miktarı ve ayak bilek plantar fleksiyon güçlerinin karşılaştırılması:Prospektif randomize çalışma
Comparison of tendon lengthening and ankle plantar flexion strength in patients treated with surgical and conservative methods for acute achilles tendon ruptures:A prospective randomized study
- Tez No: 852648
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT YILMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıp Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı, aşil tendon rüptürü sonrasında uygulanan konservatif ve operatif tedavileri tendon uzama miktarları, ayak bileği plantar fleksiyon güçleri ve fonskiyonel skorlar açısından karşılaştırılmasıdır. Gereç ve yöntem: Çalışmaya aşil tendon rüptürü nedeniyle kliniğimize başvuran hastalar dahil edilmiştir. Hastalar randomize (random.org) edilerek konservatif ve operatif gruba dahil edilmişlerdir. Hastaların demografik verileri (yaş, cinsiyet, taraf, takip süresi) yara yeri problemleri, manuel ölçümleri (Aşil tendon istirahat açısı, dorsifleksiyon ölçümleri, bacak çevresi öçümleri) plantar fleksiyon güçleri incelendi. Bunu izokinetik testler (pik tork, initial pik tork, total work done) ile gerçekleştirdik. Son olarak klinik skorlamaları (VAS, Thermann, AOFAS, FADI, Leppilahti, ATRS) incelendi. Bulgular:Çalışmaya 21'i konservatif 19'u operatif tedavi edilen toplam 40 hasta dahil edildi. Gruplar arasında yaş, taraf, rerüptür, yara yeri problemi, dorsifleksiyon açısı, VAS, AOFAS, FADI, Leppilahti, ATRS skorları açısından istatistiksel olarak anlamlı fark yoktu (sırayla p=0,426, p=0,508, p=0,647, p=0,285, p=0,285, p=0,081 p=0,989, p=0,844, p=0,358, p=0,525). Bacak çevresi ölçümleri arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulundu (p=0,045). İzokinetik testlerde gruplar arasında anlamlı fark bulunmadı (p=0,086, p=0,578, p=0,160). Gruplar arasında Thermann skorlarında istatistiksel olarak anlamlı fark bulundu (p=0,035). Sonuç: Aşil tendon rüptürü sonrasında konservatif tedavinin tendon uzama miktarı, plantar fleksiyon kuvvetleri ve fonksiyonel skorlar açısından en az cerrahi tedavi kadar yüz güldürücü sonuçları olduğu görülmektedir. Ayrıca rerüptür oranlarının benzer olması aşil tendon rüptürü tedavisinde konservatif tedavinin operatif tedavi yerine tercih edilebileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Introduction: The aim of our study is to compare conservative and operative treatments applied after Achilles tendon rupture in terms of tendon elongation amounts, ankle plantar flexion strengths and functional scores. Materials and methods: Patients who admitted to our clinic due to Ahilles tendon rupture were included in the study. The patients were randomized (using random.org) and allocated to conservartive and operative groups. Demographic data of the patients (age, gender, affected side, follouw-up duration), wound healing problem, manuel measurements (Achilles tendon resting angle, dorsiflexion measurements, leg circumference measurements) and plantar flexion strength were examined. We conducted isokinetic tests (peak torque, initial peak torque, total work done) fort his purpose. Finally, clinical assesments (VAS, Thermann, AOFAS, FADI, Leppilahti, ATRS) were investigated. Results: Total of 40 patients were enrolled in the study, with 21 treated conservatively and 19 treated operatively. There were no statistically significant diffirences between the groups in terms of age, side of injury, rerupture, wound problems, dorsiflexion measurements, AOFAS, FADI, Leppilahti and ATRS,VAS(p=0,426, p=0,508, p=0,647, p=0,285, p=0,285, p=0,989, p=0,844, p=0,358, p=0,525,p=0,081, respectively). However, leg circumference measurement was found to be statistically significant(p=0,045). Isokinetic test values were not found to be significant between the groups(p=0,086, p=0,578, p=0,160). Thermann score was found to be statistically significant between the groups(p=0,035). Conclusions: It is observed that conservative treatment after Achilles tendon rupture has satisfactory results as much as surgical treatment in terms of tendon elongation, plantar flexion forces and functional scores. In addition, the similarity of rerupture rates shows that conservative treatment may be preferred over operative treatment in the treatment of Achilles tendon rupture.