Karaciğer yağlanması olan bireylerde fruktoz tüketiminin incelenmesi
Investigation of fructose consumption in individuals with fatty liver
- Tez No: 852656
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ İBRAHİM HATEMİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, İç Hastalıkları, Nutrition and Dietetics, Endocrinology and Metabolic Diseases, Internal diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Hepatositlerin %5'inden fazlasında steatoz oluşmasıyla karakterize olan nonalkolik yağlı karaciğer hastalığı (NAYKH), dünya çapında en sık görülen kronik karaciğer hastalığıdır. Fruktoz açısından zengin diyet formları, metabolik sendromun hemen hemen tüm temel hastalıklarına çok hızlı bir şekilde yol açabilmektedir. Bu amaçla çalışmaya İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesine başvurmuş 18-65 yaş arası 50 NAYKH tanısı almış birey, 50 hepatitli birey ve 50 herhangi bir hastalığı olmayan toplam 150 birey dahil edilmiş ve çalışma ile karaciğer yağlanması olan bireylerin fruktoz tüketimlerini belirlemek ve fruktoz miktarının karaciğer yağlanma derecesi ile ilişkisini ortaya koymak amaçlanmıştır. Çalışmada 3 günlük besin tüketim kaydı, fruktoz tüketim sıklığı, SARC-F anketi ve antropometrik ölçümler alınarak değerlendirme yapılmıştır. NAYKH'lı bireylerin fruktoz tüketimi 22±10.4 gram olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Nonalcoholic fatty liver disease (NAFLD), characterized by steatosis in more than 5% of hepatocytes, is the most common chronic liver disease worldwide. Dietary forms rich in fructose can very quickly lead to almost all the main diseases of metabolic syndrome. For this purpose, a total of 150 individuals, 50 individuals with NAFLD, 50 individuals with hepatitis and 50 individuals without any disease, aged 18-65, who applied to Istanbul University-Cerrahpaşa Medical Faculty Hospital, were included. The aim of the study was to determine the fructose consumption of individuals with fatty liver and to reveal the relationship between the amount of fructose and the degree of hepatosteatosis. It is aimed to reveal its relationship with the degree of In the study, a 3-day food consumption record, fructose consumption frequency, SARC-F questionnaire and anthropometric measurements were taken and evaluated. Fructose consumption of individuals with NAFLD was determined as 22±10.4 grams. Fructose consumption of individuals with NAFLD was found to be higher than individuals with hepatitis and individuals without chronic diseases.