Farklı lingual retainer tellerinin kompozit materyalden ayrılma dirençlerinin karşılaştırılması
Comparison of lingual retainer wires in their resistance to detachment from composite material
  1. Tez No: 852657
  2. Yazar: CEVAT EGE KORKMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜNİRE ECE SABAH
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ortodonti Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Amaç: Ortodontik tedavinin bitiminde kullanılan sabit pekiştirme apareylerinin dişlere bağlanmalarını sağlayan kompozit materyalden ayrılmaları sonucu istenmeyen diş hareketleri oluşabilmektedir. Çalışmamızda farklı kalınlığa, sarım sayısına ve şekle sahip üç farklı retainer teline çekme testi uygulanarak tel-kompozit arayüzünde ayrılmaya sebep olan kuvvet ve çekme mesafesi değerlerinin ölçülmesi ve retainer tellerinin performanslarının karşılaştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Co-ax Six Strand (American Orthodontics), Bond a Braid (Reliance Orthodontic Products) ve Twist Three Strand (American Orthodontics) retainer telleri her grupta yirmi dört örnek bulunacak şekilde üç gruba ayrılmıştır. Üç boyutlu yazıcı (S5 Pro Bundle, Ultimaker) kullanılarak oluşturulan test bloklarının içerisine Transbond LR kompozit (3M Unitek) uygulanmıştır. Retainer telleri kompozit içerisine yine üç boyutlu yazıcı kullanılarak üretilen rehber bir blok yardımı ile yerleştirilmiştir. Örneklere üniversal test cihazı (Autograph AGS-J, Shimadzu) kullanılarak dik eksenlerinde çekme testi uygulanmıştır. Çekme testi esnasında test cihazı ile bağlantılı olan Trapezium programında (Shimadzu) örnekler için kuvvet-hareket grafikleri oluşturulmuştur. Test sonucunda her örnek için kompozit-tel arayüzünde ilk ayrılmanın meydana geldiği esnada ulaşılan kuvvet (Fmax); ilk ayrılmanın meydana geldiği çekme mesafesi (Fmaxmm); ve telin kompozit içerisinden tamamen çıktığı çekme mesafesi (Endmm) değerleri kayıt edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Introduction: Undesirable tooth movement after orthodontic treatment can occur as a result of fixed retention appliances detaching from the composite material that secures them to the teeth. In this study, three different retainer wires with varying thickness, winding count, and shape, were subjected to a tensile test measuring force and displacement values causing detachment. The aim was to assess and compare the performance of the wires. Methods: The wires used were Co-ax Six Strand (American Orthodontics), Bond a Braid (Reliance Orthodontic Products), and Twist Three Strand (American Orthodontics); each group consisted of twenty four samples. Test blocks, created using a 3D printer (Ultimaker), were filled with Transbond LR composite (3M Unitek), retainer wires were then placed into the composite using a guiding block. The samples were subjected to a tensile test along their vertical axes using a universal testing machine. Simultaneously, the computer program Trapezium (Shimadzu) generated graphs for each sample. It recorded the force at which the initial detachment occurred at the composite-wire interface (Fmax), the distance at which the initial detachment occurred (Fmaxmm), and the distance at which the wire fully disengaged from the composite (Endmm).