Hemşirelik öğrencilerinin bireysel inovatiflik profillerinin, temel motivasyon kaynakları ve bilişsel tamamlanma ihtiyaçları ile ilişkisinin incelenmesi
Investigating the relationship between nursing students' individual innovativeness profiles and their basic motivation resources and needs for cognitive closure
  1. Tez No: 852655
  2. Yazar: YASEMİN KORKMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DERYA TANRIVERDİ, DR. MELİKE BAYRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışma, bir davranış şekli olarak ele alınan bireysel yenilikçiliğin hemşirelik bölümünde öğrenim gören üniversite öğrencilerinde başarı ihtiyacı, güç ihtiyacı, bağlanma ihtiyacı, düşünme ihtiyacı ve bilişsel tamamlanma ihtiyacı gibi çeşitli ihtiyaçlarla olan ilişkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. İlişki arayıcı modelde tasarlanan çalışma evrenini, verilerin toplandığı yılda öğrenim görmekte olan 988 oluşturmuştur. Tüm evrene ulaşmaya çalışılarak dahil etme/dışlama kriterleri sonrası 566 hemşirelik öğrencisi araştırmanın örneklemini oluşturmuştur. Veri toplama aracı olarak; 'Kişisel Bilgi Formu', 'Hemşirelikte Bireysel İnovatiflik Ölçeği (HBİÖ)', 'Temel Motivasyon Kaynakları Ölçeği (TMKÖ)' ve 'Bilişsel Kapalılık İhtiyacı Ölçeği (BKİÖ)' kullanılmıştır. Hemşirelik öğrencilerinin ortalamanın (HBİÖ=44.03±9.13) altında yenilikçi oldukları belirlenmiştir. Öğrencilerin %92.6'sının gelenekçi profile uygun davranışlar gösterdiği belirlenmiştir. HBİÖ alt boyutlarından Fikir Önderliği puanının orta düzeyde, Değişime Direnç puanının ortalamanın üzerinde ve Risk Alma puanının ise düşük düzeyde olduğu görülmüştür. Öğrencilerin temel motivasyon kaynakları en yüksek bağlanma ihtiyacında olduğu bunu sırayla düşünme, başarı ve güç ihtiyaçlarının izlediği ve tüm bu ihtiyaçların ortalamanın üzerinde olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the correlation between individual innovativeness, which was regarded as a pattern of behavior, and undergraduate nursing students' various needs such as the need for achievement, the need for power, the need for affiliation (close relationship), the need for cognition and the need for cognitive closure. The study was designed with a correlational model by reaching the entirety of the universe (N=988) who received education during the year of data collection. After the inclusion/exclusion criteria, the sample of the research was determined to include 566 nursing students. Personal Information Form, Individual Innovativeness in Nursing Scale (IINS), Basic Motivation Resources Scale (BMRS), and the Need for Cognitive Closure Scale (NFCS) were used as the tools for data collection. It was determined that nursing students were innovative below the average (IINS=44.03±9.13). As for the sub-scales of IINS, the Leadership of Opinion score was average, the Resistance to Change score was above average, and the Risk-Taking score was low. 92.6% of the students were found to exhibit behavioral patterns traditionalist profile, and their levels of innovativeness were considerably low. The basic motivation resource for students was found mostly to be the need for affiliation, followed respectfully by the need for cognition, the need for achievement, and the need for power, all of which were above average.