Oryantiring sporcularının harita okuryazarlık düzeyleri ile liderlik özellikleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between map literacy levels and leadership characteristics of orienteering athletes
- Tez No: 852686
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYGÜL ÇAĞLAYAN TUNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmanın amacı 18 yaş ve üstü oryantiring sporcularının harita okuryazarlık ölçeği ve öz liderlik ölçeği puan ortalamaları arasındaki ilişkinin incelenmesi ve bağımsız değişkenlere göre oryantiring sporcularının harita okuryazarlık ölçeği ve öz liderlik ölçeği puan ortalamalarının farklılaşıp farklılaşmadığının değerlendirilmesidir. Çalışmada araştırmacı tarafından geliştirilen Demografik Bilgi Formu, Harita Okuryazarlık Ölçeği ve Öz Liderlik Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmanın veri toplama sürecinde, 436 katılımcıya ulaşılmış ölçeklerin tamamı değerlendirmeye alınmıştır. Harita okuryazarlık ölçeği puanları ile öz liderlik ölçeği puanları arasında genel olarak istatistiksel olarak anlamlı, pozitif düşük düzeyde ilişki bulunmuştur. Harita okuryazarlık ölçeği ve öz liderlik ölçeği puan ortalamalarının cinsiyete göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde farklılaşmadığı görülmektedir. Bununla birlikte katılımcıların harita okuryazarlık ölçeği ve öz liderlik ölçeği puan ortalamaları yaşlarına, eğitim düzeylerine, aile yapısına, anne ve baba eğitim düzeyine, yaşamının çoğunu geçirdiği yere, doğa ve/veya doğa olaylarına ilgisi olup olmamasına, coğrafi bilgilere ilgisi olup olmamasına ve topluluk içinde kendini nasıl tanımladığına göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde farklılaştığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the relationship between the map literacy scale and self-leadership scale mean scores of orienteering athletes aged 18 and over and to evaluate whether the map literacy scale and self-leadership scale mean scores of orienteering athletes differ according to independent variables. Demographic Information Form, Map Literacy Scale and Self-Leadership Scale developed by the researcher were used in the study. During the data collection process of the research, all surveys from 436 participants were evaluated. A generally statistically significant, positive, low-level relationship was found between the map literacy scale scores and the self-leadership scale scores. It is seen that the map literacy scale and self-leadership scale mean scores do not differ statistically significantly according to gender. In addition, the participants' map literacy scale and self-leadership scale score averages depend on their age, education level, family structure, mother and father education level, where they spend most of their lives, whether they are interested in nature and/or natural events, whether they are interested in geographical information, and whether they feel comfortable in the community. depending on how you define it was observed that there was a statistically significant difference.