Oryantiring sporunun ilköğretim öğrencilerinin sosyal bireysel davranışları ile matematik-mantıksal zekâ gelişimleri üzerindeki etkisinin incelenmesi
Examination of orieenterlng sport on the effect of mathematical - logical and social individual attitudes of college students
- Tez No: 215210
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEHMET GÖRAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 198
Özet
Bir doga sporu olarak kabul edilen oryantiring, sporun, cesaret, irade, sebat, sogukkanlılık, dayanıklılık, sosyal bireysel davranıslar ile matematiksel- mantıksal zekayı da gelistirmeden baska ahlakı da gelistiren özeliklerini bünyesinde toplayan ve ülkemizdeki geçmisi yeni olan bir spordur. Orienteering, harita ve pusula kullanarak, özel bir topografya haritasında isaretlenmis bir dizi kontrol noktasını bulmayı hedefleyen, zihinsel dikkat, çaba ve motivasyon gerektiren bir spor dalıdır. Bu spor, özel bir çaba, motivasyon ve antreman gerektirir. Oryantiring genelde“düsünce sporu”olarak da adlandırılmatadır. Bunun nedeni ise harita okuma ve hızlı karar verebilme gibi meziyetlerin atletik özelliklere ilave edilmesindendir. Bu spor, ülkemizde çok fazla yaygınlasmamakla birlikte, askeri alanda öteden beri kullanılan önemli bir egitim aracı olmustur. Özerklige yeni kavusan bir yapıya da ulasan oryantiring sporu, okullarda da giderek ilgi görmeye ve çocukların sosyal bireysel davranıslarını ile matematiksel ?mantıksal zekâlarını gelistirme amaçlı da beden egitimi ve spor derslerinde uygulanmaya baslamıstır. Çocukların sosyal bireysel davranıslarıyla matematiksel ?mantıksal zeka gelisimlerine etkili olacagı varsayımından hareketle, bu çalısma çerçevesince oryantiring sporunun pilot okul olarak uygulanmaya basladıgı (stanbul Özel Alev (lkögretim Okulunda, ögrencilerine yönelik, ögrencilerin bu sporu yapmaya basladıktan sonra ne düsündüklerini, bu sporun sosyal bireysel ve matematiksel-mantıksal zeka gelisimlerine nasıl yansıdıgını arastırmak üzere bir anket çalısması yapılmıstır. Yapılan anket çalısması sonucu, anket çalısmasına katkı saglayan ögrencilerin, sosyal bireysel ve matematiksel-mantıksal zeka gelisimlerine oryantiring sporunun olumlu katkılar sagladıgı bulgularına ulasılmıstır.
Özet (Çeviri)
Orrienteering, accepted are a sport of nature developing not only baldness, will power, determination, colmness, durability, social behaviors and mathematics-logic capasiety but also includes properties which imrove the human moral values, is nowiy beetng well-known sport in our country. Orienteering, utilizing maps and is a branch of sport, which aimed arms to final a serial of control points defired on a special topografic map and requires mental attention and motivation that sport reguires hard efforts, motivation and exercise. Also orienteering is called a sport of brara activity. Because that sport needs fast decision ability, reading map in to the athletic properties. Orrenteerig has not been developedjn Turkey but it has been benefited by military and is an important education means. Orienteering, which has recently acquired autonamy, started to gain interest at schools. Also, it is applied to physical education lessons to improve children's social invidiual behaviours anb mathematics-logical intelliqence. Assuming that orienteering will be effective an children's development in social indvidual behaviours and mathematical-loqical intelliqence , survey was applied to the student's of Istanbul Ozel Alev elementary school where this study was first started to evaluate how that sport effects their social. Individual behaviours and mathematicalloqical intelliqence and what those students thauqht after they started, to do orienteering. As the out come of the survey, it is understood that orienteering made an important benefits to the survey subjects on their social-individual behaviours and mathematical-loqical, intelliqence.