A Proposal for logistics management of complex helicopter missions
Karmaşık helikopter görevlerinin lojistik yönetimi için bir öneri
  1. Tez No: 85269
  2. Yazar: AHMET EMİN ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LİNET ÖZDAMAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
ÖZET Askeri ve sivil faaliyetlerde yaygın olarak kullanılan helikopterler, değişik tiplere sahiptirler. Bu değişik helikopter tiplerinin teknik özellikleri birbirlerinden büyük oranlarda farklılıklar gösterirler. Dolayısıyla, bu faaliyetleri organize eden karar vericiler helikopter tiplerini belirleme ve bunları tüm harekat boyunca çizelgeleme problemi ile karşı karşıya kalmaktadırlar. Yukarıda tanımlanan konu çok seviyeli bir araç çizelgeleme problemidir. Bu problem, çoklu yüklerin taşındığı ve doğrusal olmayan, yük-uçuş zamanı fonksiyonunu kapsayan zor bir kombinatorik problemdir. Literatürde, benzer hava taşımacılığı problemi çalışmaları mevcuttur. Ancak, bunlar aynı anda bir çok farklı yollarda kullanılan değişik helikopter tiplerini kapsamazlar. Dolayısıyla, bu tezin amacı bu tarz bir problem için bir yaklaşım, model ve çözüm önerisi sunmaktır. V'UI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Helicopters, which are used in a wide range of military or non-military activities, have different types. Technical characteristics of these various helicopter types greatly differ. Hence, decision-makers who organize these operations are faced with the problem of selecting helicopter types and scheduling them throughout the operations. The above issue is a multi level vehicle scheduling problem. This problem is a hard combinatorial problem where multiple commodities are carried and a non linear load-flight time function is involved. In the literature, for similar air transportation problem works exist. But, these are not for various helicopter types, which can be used simultaneously in various ways. Hence, our goal is to propose an approach, a model and a solution method for this kind of problem. IX