Ürik asit ve sistemik immün inflamatuvar indeks değişkenliğinin IgA nefropati prognozu üzerine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of uric acid and systemic immune inflammatory index variability on the prognosis of IgA nephropathy
  1. Tez No: 852707
  2. Yazar: RIDVAN ÖZKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA AYERDEN EBİNÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Etlik Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nefroloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Amaç: İmmünglobulin A nefropati dünya genelinde ve Türkiye'de en sık görülen primer glomerülonefrit formu olup böbrek yetmezliğinin en yaygın sebepleri arasında yer almaktadır. Sıklıkla genç yaşlarda görülen ve ilerleyici bir seyre sahip olan IgA nefropatinin hem hastalar hem de toplum açısından artan bir hastalık ve sağlık bakımı yükü oluşturması nedeniyle değiştirilebilir risk faktörlerinin kontrol edilmesi ve progresyon riski yüksek hastalara erken dönemde immünsupresif tedavi verilmesi hastalık prognozunu iyileştirebilir. Hastalığın seyrini tahmin etmek ve bu doğrultuda hastalık yönetimini iyileştirmek amacı ile yeni prognostik belirteçlere gerek duyulmaktadır. Çalışmamızda, merkezimizde IgA nefropati tanısıyla takip edilen hastaların tanı anında ve takip dönemi boyunca ölçülen ürik asit düzeyleri ve SII skorunun hastalık seyri üzerine olan etkisini incelemeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışma 1 Ocak 2012- 31 Ağustos 2023 tarihleri arasında, Ankara Etlik Şehir Hastanesi Nefroloji Kliniği Glomerülonefrit Polikliniğinde IgA nefropati tanısı ile takip edilen, 18 yaşından büyük 52 hasta dahil edilerek retrospektif olarak gerçekleştirildi. Bulgular: Çalışma popülasyonunun yaş ortalaması 49,48 ± 12,62 idi. Hastaların %63,46'sı erkek, %36,54'ü kadındı. Ortalama takip süresi 55,84 ± 30,27 aydı. Çalışma sonunda 16 (%30,8) hastada progresyon gelişti. Serum kreatinin, ÜA-T, SII, SII-T, proteinüri değerleri progresyon grubunda anlamlı biçimde yüksekti (p:
Özet (Çeviri)
Objectives: Immunglobulin A nephropathy is the most common primary glomerulonephritis worldwide and in Turkey and is one of the most common causes of renal failure. Since IgA nephropathy, which is often seen at a young age and has a progressive course, constitutes an increasing burden of disease and health care for both patients and society, controlling modifiable risk factors and early immunosuppressive treatment in patients at high risk of progression may improve the disease prognosis. New prognostic markers are needed to predict the prognosis of the disease and improve disease management. In this study, we aimed to investigate the effect of uric acid levels and SII score measured at the time of diagnosis and during the follow-up period on the disease course of patients with IgA nephropathy in our center. Materials and Methods: The study was performed retrospectively by including 52 patients older than 18 years of age who were followed up with the diagnosis of IgA nephropathy in the Glomerulonephritis Outpatient Clinic of the Nephrology Clinic of Ankara Etlik City Hospital between January 1, 2012 and August 31, 2023. Results: The mean age of the study population was 49,48± 12,62. 63.46% of the patients were male and 36.54% were female. The mean follow-up period was 55.84± 30.27 months. At the end of the study, progression developed in 16 (30.8%) patients. Serum creatinine levels, UA-F (Mean UA levels measured at follow-up period), SII, SII-F (Mean SII scores assesed during the follow-up period), proteinuria levels were significantly higher in the progression group (p: