Otozomal dominant polikistik böbrek hastalarında böbrek hacmi ile sistemik immün inflamatuvar indeks arasındaki ilişki
The relationship between kidney volume and systemic immune inflammatory index in patients with autosomal dominant polycystic kidney disease
- Tez No: 873567
- Danışmanlar: PROF. DR. SABAHAT ALIŞIR ECDER, DOÇ. DR. TAHSİN KARAASLAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Dahiliye Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Otozomal Dominant Polikistik Böbrek Hastalığı (ODPBH), PKD1 veya PKD2 genlerindeki mutasyonlar sonucunda böbreklerde çok sayıda kist oluşumuyla karakterize edilen bir genetik bozukluktur. Ekstrarenal organlarda da tutulum yapması nedenli sistemik bir hastalık olarak da ifade edilmektedir. Bu çalışmanın temel amacı, ODPBH olan hastalarda böbrek hacmi ile Sistemik İmmün İnflamatuvar İndeks (SII) arasındaki ilişkiyi incelemektir. İnflamasyonun ODPBH'deki kistogenezin patogenezinde rol oynadığı düşünülmektedir. SII, pek çok enfeksiyon ve otoimmün hastalıkta hastalık aktivitesi ile ilişkili olduğu gösterilmiş bir belirteçtir. Bu tek merkezli kesitsel çalışma hastanemiz nefroloji polikliniğinde ODPBH tanısı ile takip edilen ve dahil edilme ve dışlanma kriterlerini karşılayan 18 yaş ve üzeri 104 hasta ile gerçekleştirildi. Ocak 2021 ile Ocak 2024 tarihleri arasında takip edilen hastaların tüm bilgileri hastanenin otomasyon sisteminden elde edildi. MRG ile tespit edilen böbrek boyutları bilgisayar ortamında hesaplayıcılara yüklenerek toplam böbrek hacmi (TBH), böbrek toplam böbrek hacmi (bTBH) ve Mayo sınıflamasına göre kategorize edildi. MR çekimlerinin yapıldığı tarihte yapılan kan tetkiklerinden SII ayrıca diğer inflamatuvar parametreler olan, nötrofil-lenfosit oranı (NLO), trombosit-lenfosit oranı (TLO) ve CRP/Albümin indeksleri hesaplanmış ve biyokimyasal parametreler kıyaslandı. %51'i erkek olan 104 hastamızın ortalama yaşı 43,9 yıl, ortalama tanı yaşı 29,3 yıl,ortalama bTBH 972,29 mL/m iken mayo sınıflamasına göre düşük riskli grupta 415,8 mL/m , yüksek riskli grupta 1208,61 mL/m idi.Ortalama tGFH ;76,25 ml/dk/1,73m2,NLO; 2, TLO;125, SII;550,39 olarak tespit edildi. Çalışmanın sonucunda bTBH ile SII'nin istatistiksel anlamlı olarak bir ilişki göstermediğini bulduk. Ayrıca hastalarımızı KBH evrelerine göre gruplandırarak alt analizlerini yaptığımızda bu ilişkinin yokluğunu tekrar gösterdik.
Özet (Çeviri)
Autosomal Dominant Polycystic Kidney Disease (ADPKD) is a genetic disorder characterized by the formation of multiple cysts in the kidneys as a result of mutations in the PKD1 or PKD2 genes. It is also referred to as a systemic disease due to involvement of extrarenal organs. The main aim of this study was to investigate the relationship between renal volume and Systemic Immune Inflammatory Index (SII) in patients with ADPKD. Inflammation is thought to play a role in the pathogenesis of cystogenesis in ADPKD. SII is a marker that has been shown to correlate with disease activity in many infectious and autoimmune diseases. This single-center cross-sectional study was conducted with 104 patients aged 18 years and older who met the inclusion and exclusion criteria and were followed up with a diagnosis of ADPKD in the nephrology outpatient clinic of our hospital. All information of the patients followed up between January 2021 and January 2024 was obtained from the automation system of the hospital. Kidney sizes determined by MRI were uploaded to computer-based calculators and categorized according to total kidney volume (TKV), height adjusted total kidney volume (HTKV) and Mayo classification. SII and other inflammatory parameters such as neutrophil-to-lymphocyte ratio (NLR), platelet-to-lymphocyte ratio (TLR) and CRP/Albumin indices were calculated from blood tests performed at the time of MRI and biochemical parameters were compared. The mean age of our 104 patients, 51% of whom were male, was 43.9 years, the mean age at diagnosis was 29.3 years, the mean bTBH was 972.29 mL/m, 415.8 mL/m in the low-risk group and 1208.61 mL/m in the high-risk group according to the Mayo classification. The mean tGFH was 76.25 ml/min/1.73m2, NLO; 2, TLO;125, SII;550.39. As a result of the study, we found that bTBH and SII did not show a statistically significant relationship. In addition, when we grouped our patients according to CKD stages and performed subanalyses, we showed the absence of this relationship again.