Diffüz büyük b hücreli lenfoma hastalarında prognoz değerlendirilmesinde sistemik immun inflamatuar indeks ile diğer prognostik belirteçlerin karşılaştırılması
Comparison of systemic immune-inflammatory index and other prognostic markers in evaluating prognosis in diffuse large b cell lymphoma patients
- Tez No: 862787
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİNE GÜLTÜRK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Hematoloji, Hematology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Giriş ve Amaç: Diffüz büyük B-hücre lenfoma (DBBHL), non-Hodgkin lenfomanın (NHL) en yaygın histolojik alt türüdür ve tedavisiz kaldığında genellikle agresif olarak seyreder. Rituksimabın tedaviye eklenmesinden önce hastalık prognozunu belirlemek amacıyla IPI skorlama sistemi kullanıldı. Ancak rituximab sonrası dönemde IPI ile yüksek riskli grupları belirlemek zorlaştı ve yeni prognostik belirteçler araştırılmaya başlandı. Bu sebeple gen ekspresyon profili, konak immunitesi ve tümör mikroçevresi gibi farklı prognostik belirteçler araştırılmaktadır. Ancak bu yöntemler pahalı ve zor yöntemlerdir. Yüksek sistemik immun inflamatuar indeks (SII), nötrofil, trombosit ve lenfosit sayıları ile ilişkilidir. SII'nın DBBHL ile ilişkisini araştıran sınırlı sayıda çalışma vardır. Biz de bu nedenle DBBHL hastalarının klinik ve prognostik değerlendirmesini yapmak amacıyla SII'nin kullanımını diğer prognostik faktörlerle değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Retrospektif olarak yapılan çalışmamıza Sağlık Bilimleri Üniversitesi İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Hematoloji Kliniği'nde 01.01.2012-01.12.2021 tarihleri arasında DBBHL tanısı ile takipli 18 yaşından büyük ve primer MSS lenfoması olmayan 99 hasta dahil edilmiştir. Hastalar retrospektif olarak taranarak demografik özellikleri (yaş, cinsiyet, ek hastalık), b semptomları varlığı, serum ldh düzeyi, Ann Arbor evresi, ekstranodal hastalık bölgelerinin sayısı, bulky hastalık varlığı, hesaplanan IPI skoru, R-IPI skoru, NCCN-IPI skoru, ECOG skoru ve hepatit B varlığı, EBV pozitifliği, çeşitli laboratuar verileri [GFR, ürik asit,AST, ALT, albümin, sedimantasyon, LDH, CRP, lökosit, hemoglobin, hematokrit, nötrofil, lenfosit, monosit, eozinofil, trombosit sayısı) toplandı. Ayrıca hastaların SII değeri hesaplanarak kaydedildi ve diğer prognostik parametrelerle ilişkisi istatistiki olarak değerlendirildi. Bulgular: çalışmaya dahil edilen 99 hastanın 49'u erkek 50'si kadındı. Otuz (%30,61) hastada Bulky hastalık ve 29 (%36,71) hastada B semptom vardı. IPI sınıflamasına göre 13 (%13,13) hasta yüksek risk, NCCN-IPI sınıflamasına göre 5 (%5,05) hasta yüksek risk, R-IPI sınıflamasına göre 38 (%38,38) hasta kötü prognoz olarak sınıflandı. Nüks gelişen hastalarda remisyon süresi ortalaması 21,36 ± 15,52 ay ve ortancası 24 (aralık 2 - 52) ay olarak hesaplandı. On iki (%12,12) hasta exitus olurken, 87 (%87,88) hasta halen hayattaydı. Ölen hastalarda tanıdan sonra yaşam süresi ortalaması 25,58 ± 27,12 ay ve ortancası 16 (aralık 2 - 95) ay olarak saptandı. Tüm hastalar için sistemik immun inflamatuar indeks (Sİİ) ortalaması 1668,89 ± 2992,81 ve ortancası 849,45 (aralık 34,06 - 18253,33) olarak saptandı. Sİİ ile tanıda yaş arasında istatistiksel olarak önemli korelasyon bulunmadı (r=-0,100; p=0,322). Bulky hastalık olan bireylerde Sİİ daha yüksek olarak saptandı (p=0,003). R-IPI sınıflamasına göre kötü olan hastalarda Sİİ değerleri diğer hastalardan daha yüksek bulundu (p=0,013). MSS-IPI sınıflamasına göre düşük risk olan hastalarda Sİİ değerleri diğer hastalardan daha düşük bulundu (p=0,022). Kemoterapi için R-CHOP alan hastalarda Sİİ diğer hastalardan daha düşük bulundu (p=0,022). Cinsiyet, ECOG performans skoru, Ann Arbor evrelemesi, B semptom, IPI, NCCN-IPI, ekstranodal tutulum, radyoterapi, hepatit B, OKİT ve venöz tromboemboli grupları arasında Sİİ değerleri açısından istatistiksel fark bulunmadı. Sonuç: Mevcut çalışmada Sİİ, DBBHL'li hastalarda mortalite, remisyon ve nüks ile ilişkili bulunmadı. Sİİ ile Bulky hastalık varlığı, R-IPI, MSS-IPI ve R-CHOP tedavisi alma arasında anlamlı ilişki bulundu. Çalışmamızın sonuçları göz önünde bulundurularak Sİİ'nin DBBHL prognozunu öngörebilirliğinin net olmadığı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Introduction and Purpose: Diffuse large B-cell lymphoma (DLBCL) is the most common histological subtype of non-Hodgkin lymphoma (NHL) and typically follows an aggressive course when left untreated. Prior to the addition of rituximab to treatment, the International Prognostic Index (IPI) scoring system was used to determine the prognosis of the disease. However, with the advent of rituximab, identifying high-risk groups using IPI has become challenging, leading to the exploration of new prognostic markers such as gene expression profiles, host immunity, and tumor microenvironment. Nevertheless, these methods are expensive and challenging. A high systemic immune inflammatory index (SII) is associated with the counts of neutrophils, platelets, and lymphocytes. There are limited studies investigating the relationship between SII and DLBCL. Therefore, our aim was to evaluate the use of SII in conjunction with other prognostic factors to perform the clinical and prognostic assessment of DLBCL patients. Materials and Methods: Our retrospective study included 99 patients aged 18 and older with a diagnosis of diffuse large B-cell lymphoma (DLBCL) who were followed at the Hematology Clinic of Istanbul Bakirkoy Dr. Sadi Konuk Training and Research Hospital, Health Sciences University, between January 1, 2012, and December 1, 2021. Patients with primary central nervous system lymphomas were excluded. Demographic characteristics (age, gender, comorbidities), presence of B symptoms, serum LDH level, Ann Arbor stage, number of extranodal disease sites, presence of bulky disease, calculated International Prognostic Index (IPI) score, R-IPI score, NCCN-IPI score, ECOG score, and hepatitis B status, EBV positivity, various laboratory data (GFR, uric acid, AST, ALT, albumin, sedimentation rate, LDH, CRP, white blood cell count, hemoglobin, hematocrit, neutrophil, lymphocyte, monocyte, eosinophil, platelet count) were retrospectively collected. Additionally, the SII values of patients were calculated and recorded, and its relationship with other prognostic parameters was statistically evaluated. Results: Of the 99 patients included in the study, 49 were male and 50 were female. Bulky disease was present in 30 (30.61%) patients, and 29 (36.71%) patients had B symptoms. According to the IPI classification, 13 (13.13%) patients were high risk, 5 (5.05%) patients were high risk according to NCCN-IPI classification, and 38 (38.38%) patients were classified as poor prognosis according to R-IPI classification. The average remission duration in patients who experienced relapse was 21.36 ± 15.52 months, with a median of 24 months (range 2 - 52 months). Twelve (12.12%) patients died, while 87 (87.88%) patients were still alive. The average post-diagnosis lifespan in deceased patients was 25.58 ± 27.12 months, with a median of 16 months (range 2 - 95 months). The mean systemic inflammatory index (SII) for all patients was 1668.89 ± 2992.81, with a median of 849.45 (range 34.06 - 18253.33). There was no statistically significant correlation between SII and age at diagnosis (r=-0.100; p=0.322). Individuals with bulky disease had higher SII values (p=0.003). Patients classified as poor prognosis by R-IPI had higher SII values than other patients (p=0.013). Patients with low risk according to MSS-IPI classification had lower SII values than other patients (p=0.022). Patients receiving R-CHOP chemotherapy had lower SII values than other patients (p=0.022). There was no statistical difference in SII values among groups based on gender, ECOG performance score, Ann Arbor staging, B symptoms, IPI, NCCN-IPI, extranodal involvement, radiotherapy, hepatitis B, OKT, and venous thromboembolism. Results: In the current study, the systemic immune inflammatory index (SII) did not show a significant association with mortality, remission, or relapse in patients with diffuse large B-cell lymphoma (DLBCL). However, a significant relationship was observed between SII and the presence of Bulky disease, R-IPI, MSS-IPI, and receiving R-CHOP treatment. Considering the results of our study, it can be concluded that the predictability of SII for DLBCL prognosis is not clearly established.