Geriatrik popülasyonda akustik analiz ile algısal ses verilerinin genç, orta ve geç yaşlılık dönemlerine göre karşılaştırılması
Comparison of acoustic analysis and perceptual sound data in the geriatric population according to young, middle and late old age periods
- Tez No: 852734
- Danışmanlar: DOÇ. DR. IŞILAY ÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Odyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Toplumun büyük bir kısmını oluşturan ve önemli bir yer tutan geriatrik bireylerde uygulanacak olan testlerle var olan subjektif ses özelliklerinin tespit edilmesi ve bu veriler ışığında genç-yaşlılık, orta-yaşlılık ve geç-yaşlılık dönemlerindeki yaş değişiminin sesin akustik özelliklerine olan etkisini incelemektir. Çalışmaya 65 yaş ve üzeri, daha önce herhangi bir yutma, konuşma ve ses rahatsızlığı geçirmemiş 85 erkek 82 kadın toplam 167 geriatrik birey katılmıştır. Katılımcılar 65-74, 75-85 ve 85 yaş üzeri olarak 3 yaş grubunda değerlendirilmiştir. Katılımcıların algısal ses değerlendirmesi için Türkçe Ses Handikap Testi-10 (SHİ-10) uygulanmıştır. Tüm katılımcılardan ses verileri toplanmış ve daha sonra Multi-Dimensional Voice Program (MDVP) ses analiz programı yardımıyla analiz edilmiştir. Yapılan analizler sonucunda maksimum fonasyon süresi (MFZ), Temel frekans (F0), s/z oranları, jitter, shimmer, verileri elde edilmiştir. Alınan bu veriler yaş grupları ve cinsiyete göre ayrılıp karşılaştırılmıştır. Yapılan istatistiki analize göre SHİ-10 skorlarında 75-85 yaş aralığı için anlamlı artış görülmüştür (p=0,01) ve değerler erkeklerde kadınlara göre yüksektir (p=0,02). F0 değerlerinde erkeklerde yükselme görülürken kadınlarda azalmıştır fakat yaş grupları arasında değişen anlamlı bir fark bulunamamıştır (p>0,05). Cinsiyet değişkenine göre F0 kadınlarda daha yüksektir (p=0,01).
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to determine the subjective voice characteristics of geriatric individuals, who constitute a large part of the society, and to examine the effect of age change on the acoustic properties of the voice in young, middle and late elderly in the light of these data. A total of 167 geriatric individuals, 85 men and 82 women, aged 65 and over and who had not previously had any swallowing, speech or voice disorders, participated in the study. Participants were evaluated in 3 age groups: 65-74, 75-85 and over 85 years of age. Turkish Voice Handicap Test-10 (SHI-10) was applied for the perceptual voice evaluation of the participants. Voice data was collected from all participants and later analyzed with the help of the Multi-Dimensional Voice Program (MDVP) voice analysis program. As a result of the analysis, maximum phonation time (MFZ), Fundamental frequency (F0), s/z ratios, jitter, shimmer data were obtained. These data were separated and compared according to age groups and gender. According to the statistical analysis, there was a significant increase in SHI-10 scores for the 75-85 age range (p = 0.01) and the values were higher in men than in women (p = 0.02). While there was an increase in F0 values in men, it decreased in women, but no significant difference was found between age groups (p>0.05). According to gender variable, F0 is higher in women (p=0.01).