Geriatrik popülasyonda ses özellikleri ve presbifaji arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between voice characteristics and presbyphagia in geriatric population
- Tez No: 924514
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERKAN BENGİSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dil ve Konuşma Terapisi, Language and Speech Therapy
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Atlas Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışma geriatrik popülasyonda ses özellikleri ve presbifaji arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçlamıştır. Bu amaçla 65 yaş üstü 96 katılımcının dahil edilerek disfaji risk skoruna göre yutma bozukluğu olan ve olmayan bireyler arasında akustik, aerodinamik ses parametreleri, yutma performansları ve nütrisyonel değerlendirmeler arasında bir fark olup olmadığı araştırılmıştır. İncelenen akustik parametreler, F0, jitter, shimmer, harmonik gürültü oranı, aerodinamik parametreler ise maksimum fonasyon süresi (MPT) ve S/Z oranı olup yutma performansı ise EAT-10 ve zamanlı su yutma testiyle ölçülmüştür. Disfajisi olan bireylerde MPT istatistiksel olarak anlamlı ölçüde daha düşüktür. Ayrıca artan yaş ile MPT düşmüş, diadokinetik hız testindeki kelimeleri artiküle etme süresi artmıştır. Sonuçlar, azalmış solunum desteği ve kontrolünün, ağız hareket açıklığı ve koordinasyonunun azalması, vokal kıvrım kapanmasının ve vokal kıvrım addüksiyonu sırasında hava akımı kontrol eksikliklerinin yaşlı popülasyonda disfaji için risk faktörleri olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the relationship between voice characteristics and presbyphagia in a geriatric population. For this purpose, 96 participants over the age of 65 years were included and it was investigated whether there was a difference between individuals with and without swallowing disorders according to dysphagia risk score between acoustic, aerodynamic sound parameters, swallowing performances, and nutritional evaluations. Acoustic parameters analyzed were F0, jitter, shimmer, harmonic noise ratio, aerodynamic parameters were maximum phonation time (MPT) and S/Z ratio, and swallowing performance was measured by EAT-10 and timed water swallowing test. MPT was statistically significantly lower in individuals with dysphagia. In addition, MPT decreased with increasing age, and the time to articulate words in the diadokinetic rate test increased. The results suggest that reduced respiratory support and control, decreased mouth range of motion and coordination, vocal fold closure and airflow control deficits during vocal fold adduction are risk factors for dysphagia in the elderly population.