Hudûs-Gaye ve Nizam delilleri çerçevesinde kelam'da yaratılış
Creation in kalam within the framework of Hudûs-Gaye and Nizam evidence
  1. Tez No: 852747
  2. Yazar: SÜLEYMAN DURMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAŞAR ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Biliyoruz ki Allah'ın varlığı ve yaratılış konuları, geçmişten günümüze her kesimin merakla ilgi duyduğu konulardır. Çünkü insanın doğasında bir varlığa inanma ve güvenme duyguları vardır. Yaratılış ise sürekli var olan ve merak uyandıran bir olgudur. Aynı zamanda Allah'ın varlığı ve âlemin yaratılışı arasında mutlak bir ilişki söz konusudur. Tez konusu seçiminde bu hususlar etkili olmuştur. Amacımız evrendeki yaratılışı Kur'an ekseninde değerlendirerek Allah'ın varlığını hudûs, gaye ve nizam delilleriyle ortaya koymaktır. Çalışmamız bir giriş ve iki bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde, öncelikle konunun önemi ve karşılaşacağımız problemler hakkında kısaca bilgi verdik. Birinci bölümde çalışmamıza önemli bir kavram olan delil ibaresini etraflıca ele aldık. Nitekim çalışmamıza yön veren delil, inancımızı destekleyen bir argümandır. Bir düşüncenin doğruluğuna veya yanlışlığına hükmedebilmek için delillendirmeye ihtiyaç duyarız. Eğer Allah hakkında konuşuyorsak delillendirmenin önemi, sağlamlığı ve ikna ediciliği daha da değerli hale gelir. Birinci bölümünde ele aldığımız diğer bir kavram ise yaratmadır. Allah'ın varlığını ortaya koymada en güçlü delil olarak gördüğümüz yaratılış, Kur'an'ın en çok üzerinde durduğu konular arasındadır. Nitekim kelam ve islam felsefesi alanlarında Allah'ın varlığını ispatlamak için kullanılan deliller Kur'an'a dayanmaktadır. İkinci bölümde Allah'ın varlığı ve Allah âlem ilişkisine kısaca değindik. Allah'ın varlığına götüren en büyük delillerden olan yaratılışı, Kur'an ışığında ele aldık. Daha sonra kelamcıların kullanmış oldukları“Hudûs, Gaye ve Nizam”delillerini geniş çerçevede sunmaya çalıştık. Yine tezimizin ikinci bölümünde Allah'ın varlığını yarattıkları üzerinden delillendirerek ispatlamaya çalıştık. Yaratan-yaratılan ilişkisini esas alarak Allah'ın varlığını hudûs, gaye ve nizam delilleri çerçevesinde inceledik. Bu incelemede âlemde var olan canlı ve cansız varlıkların yaratılışını Kur'an'ı esas alarak işlemeye çalıştık.
Özet (Çeviri)
We know that the existence of God and the subjects of creation are subjects of great interest to everyone from past to present. Because it is in human nature to believe and trust in an entity. Creation is a constantly existing and intriguing phenomenon. At the same time, there is an absolute relationship between the existence of Allah and the creation of the universe. These issues were effective in choosing the thesis topic. Our aim is to evaluate the creation in the universe on the axis of the Quran and to reveal the existence of Allah with evidence of hudûs, purpose and order. Our study consists of an introduction and two parts. In the introduction section, we first gave brief information about the importance of the subject and the problems we will encounter. In the first chapter, we discussed in detail the phrase evidence, which is an important concept in our study. As a matter of fact, the evidence that guides our work is an argument that supports our belief. We need evidence to decide whether an idea is true or false. If we are talking about God, the importance, solidity and persuasiveness of evidence becomes even more valuable. Another concept we discussed in the first part is creation. Creation, which we see as the strongest evidence to reveal the existence of Allah, is among the subjects that the Quran focuses on the most. As a matter of fact, the evidence used to prove the existence of Allah in the fields of theology and Islamic philosophy is based on the Quran. In the second part, we briefly touched upon the existence of God and the relationship between God and the universe. We discussed creation, which is one of the greatest evidences leading to the existence of Allah, in the light of the Quran. Then, we tried to present the evidence of“Hudûs, Purpose and Order”used by the theologians in a broad context. Again, in the second part of our thesis, we tried to prove the existence of God through his creations. We examined the existence of God within the framework of the evidence of hudûs, purpose and order, based on the relationship between the Creator and the created. In this review, we tried to explain the creation of living and non-living beings in the universe based on the Quran