Web based clinical information system
- Tez No: 85275
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEBNEM BAYDERE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 1999
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
ÖZET Bu tezin amacı, günümüzde çeşitli alanlarda yaygın olarak kullanılmaya başlayan Internet teknolojilerini. World Wide Web üzerinden sağlık sektöründe kullanılabilecek şekilde uyarlamak ve böylece bu konuda yeni bir görüş açısı ortaya koymaktır. Tez genel olarak, ağ üzerinden bu hizmeti kullanmak isteyen kullanıcıların on-line olarak başvurusu ve bunların kayıtlarının tutulmasını amaçlamaktadır. Burada ana fikir, hastaya birtakım sorular sorularak yapılması gereken tahlillerin tespit edilmesi ve bunların hastaya bildirilmesi, daha sonra hastanın bu tahliller için ilgili tahlil laboratuarından bir randevu almasının sağlanması ve en sonunda mevcut hastalığın teşhisi için bir doktor randevusunun da alınmasını sağlamaktır. Burada hastaya sorulan sorular bir karar verme ağacını takip edecek ve alınan cevaplara göre dinamik bir şekilde ardışık adımlara dayalı olarak dallanılarak en doğru tahlil ya da tahliller bulunmaya çalışılacaktır. Bütün bu prosedür sırasında toplanacak verilerin saklanması, yorumlanması ve gerektiğinde sorgulanması tezin temelini oluşturmaktadır. Web üzerinde oluşturulacak Klinik Bilgi Sisteminin verileri Ms Access veri tabanı üzerinde tutulacak olup, bu bilgilere sorgulama dilleri veya Web programlama teknikleri ile ulaşılması mümkündür. Oluşturulan veri tabanı standart olarak hazırlanmış HTML sayfalarındaki ActiveX kontrolleri istemci birimi tarafındaki VBScript ile yönelilebilmekledir. Sunucu birimi tarafında yapılması gereken arabirim işlemleri için CGI (Common Gateway Interface) ve ASP (Active Server Pages) kullanılmıştır. IX
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The purpose of this thesis is twofold: to study the use of internet technologies in the health information services and to design a web-based health care service. Generally, thesis focuses on the on-line entry and application of the patients who wish to use this service through the web. The main idea is to decide first, and then to recommend the required medical tests by asking a number of questions and to deduce logical results from the answers by following a decision tree approach in a dynamic way (Next Step Based) and eventually making it possible for the patient to make an appointment for the required tests and finally to make another appointment for the diagnosis session with the doctor. The gathering of this information, compilation and any kind of processing on this information arc the main points to be considered. The data of Web Based Clinical Information System is stored in a Ms Access database and it is possible to access these data by using SQL Languages and Web programming techniques. The established database is managed and used by ActiveX tools in a standard HTML pages and client-side VBScript. The CGI ( Common Gateway Interface) and ASP (Active Server Pages) programming techniques arc used to provide interfaces on the server- side. Vlll