Deterministic inventory models and an operational availability model for managing inventories in military logistics system
Deterministik envanter modelleri ve askeri lojistik sisteminde envanter yönetimi için operasyonel yeterlilik modeli
  1. Tez No: 85276
  2. Yazar: KEMAL KARA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. VAROL GÜNYAŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
ÖZET Envanter yönetimi askeri lojistik sistem de yer alan önemli bir aktivitedir. Bugün, envanterde yüzlerce silah ve araç bulunmaktadır. Bakım ve desteği sağlamak için gerekli yedek parça miktarı da 200.000 in üzerinde bulunmaktadır. Kısıtlı zaman, depo ve bütçeye sahip olduğumuz için, envanter yönetimi etkili bir politikayı gerektirir. Bu tez çalışmasının asıl amacı bakım ve destek için gerekli optimum yedek parça miktarının ve hedef stok seviyesinin belirlenmesidir. Askeri envanter sistemi talep tabanlı bir sistemdir. Yedek parçaların stok seviyeleri yıllık talep miktarının mesafe katsayısı ile çarpılması İle bulunur. Bu sistem yanlış hesaplanan stok seviyesi sebebiyle aksak olarak çalışmaktadır. Mesafe katsayısı envanter sisteminde bir fazlalık yaratmaktadır. Aksak çalışmasının bir diğer sebebi de ömür devri süreleridir. Stok seviyelerini belirlerken yedek parçaların ömür devri süreleri de göz önüne alınmalıdır. Operasyonel uygunluk bir sistemin yada bir malzemenin, gerekli olduğunda operasyonel şuurlar içerisinde ki hatasız çalışma olasılığıdır. Yedek parçaların operasyonel uygunluğunu, stok seviyesini hesaplarken talep ile beraber kullanmak, bakım ve desteği sağlamak için gerekli optimum stok miktarını sağlayacaktır. Anahtar kelimeler : Envanter yönetimi, Stok yönetimi, Envanter modelleri, Operasyonel uygunluk, Güvenilirlik, lojistik sistem.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Inventory management is the most important activity to be performed in the military logistics system. Today, there are hundreds types of weapons and vehicles in inventory. The spare parts required providing support and maintenance for the weapons and vehicles are more than 200.000. Since we have limited time, warehouse, and budget, the inventory management needs an effective policy. The main objective of this thesis study is to determine the optimum amount of spare parts needed to provide support and maintenance, and to determine the Aim Order Level. The military inventory management system is a demand-based system. The inventory levels of the spare parts are determined by using the computation of annual demand times distance coefficient. This system performs poorly because of the wrongly determined inventory level. The distance coefficient causes the system keeps extra stock. Another reason for the poor performance is the life cycles of spare parts. In determining the inventory level the life cycle period of the spares should be considered. The operational availability is the probability that a system or equipment, when used under stated conditions in an actual operational environment will operate satisfactorily when called upon. Considering the operational availability of the spare parts, and determining the inventory level by using the operational availability factor, together with annual demand will create optimum amount of spare parts required to provide maintenance and support. Keywords : Inventory management, Stock management, Inventory models, Operational availability, Reliability, Logistics system. IX