Yetişkin bireylerde Akdeniz Diyetine uyum, mikrobiyota farkındalığı ve depresyon arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between adherence to the Mediterranean Diet, microbiota awareness and depression in adults
  1. Tez No: 852774
  2. Yazar: FATMA NUR YAVAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEGIN ALMASI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışmanın amacı yetişkin bireylerin Akdeniz Diyetine uyum düzeyleri ile mikrobiyota farkındalığı arasındaki ilişkiyi değerlendirmek ve bu faktörlerin depresyon ile ilişkisini incelemektir. Bu araştırma İstanbul'da yaşayan, 18-60 yaş arası 385 (219 kadın, 166 erkek) gönüllü katılımcı ile yürütülmüştür. Katılımcılara uygulanan anket formunun ilk bölümünde katılımcıya ait genel bilgiler ve ikinci bölümünde ise beslenme bilgileri değerlendirilmiştir. Beslenme durumlarını saptamak adına ise Besin Tüketim Sıklığı anketi ve 24 Saatlik Besin Tüketim Kaydı alınmıştır. Akdeniz diyeti bağlılık durumunu değerlendirebilmek için Akdeniz Diyeti Bağlılık Ölçeği (MEDAS), mikrobiyota farkındalığını ölçmek için Mikrobiyota Farkındalık Ölçeği ve depresyon skorlarını belirlemek için BECK Depresyon Ölçeği uygulanmıştır. Katılımcılarda MEDAS düzeyi ile besin desteği alma (p=0,035
Özet (Çeviri)
This study aims to evaluate the relationship between adherence to the Mediterranean Diet and microbiota awareness among adult individuals and examine these factors' association with depression. This research was conducted with 385 volunteers (219 female, 166 male) residing in Istanbul, aged between 18-60 years. The questionnaire administered to the participants consisted of two sections; the first part encompassed general information about the participants, while the second part evaluated their dietary information. The Food Frequency Questionnaire and 24-hour Dietary Recall were used to determine the dietary status. Additionally, the Mediterranean Diet Adherence Scale (MEDAS) was employed to assess adherence to the Mediterranean diet, the Microbiota Awareness Scale was utilized to measure microbiota awareness, and the BECK Depression Scale was applied to determine depression scores. Statistically significant relationships were found between MEDAS level and receiving dietary support (p=0.035