Osmanlı'dan Cumhuriyet'e kamu mali düzeni: Vergilerde değişim
Public financial order from the Ottoman Empire to the Republic: Change in taxes
  1. Tez No: 852775
  2. Yazar: GÖKHAN SUCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHARREM ÖZTEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Maliye, Tarih, Economics, Finance, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Maliyesi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Bu çalışmada, Osmanlı Devleti'nden tevarüs eden miras üzerine inşa edilen Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin kamu mali düzeni içinde tarh ve tahsil edilen vergilerdeki değişim ve dönüşümün izi sürülmüştür. Osmanlı Devleti kamu mali sistemini geleneksel bir yapıda devletin uzun ömrü boyunca büyük oranda 19.yüzyıla kadar sürdürmüştür. Tanzimat Devri'nden itibaren ise Avrupa devletlerin mali sistemi rol model alınarak başlayan değişim süreci devletin sonuna kadar derinleşerek devam etmiştir. Bu değişimin yansımalarını nihayet II. Meşrutiyet Dönemi'nde, bugünkü manada modern bütçelerin düzenlenmesiyle, daha net görmekteyiz. Nihayet Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin kurulmasıyla birlikte değişimin geniş bir yelpazede derinleşerek devam ettiğini görmekteyiz. Bu çerçevede çalışmamız yeni düzen kurulurken vergiler zemininde kamu mali sistem içinde meydana gelen değişime odaklanmıştır. Bu manada kamu mali düzen içerisinde yer alan vergiler üzerinden yapılan reformların hangi vergileri kapsadığı, yeni vergilerin neler olduğu ve vergi yükünü yüklenen kesimler bakımından değişimin ne yönde olduğu gibi sorular sorulmuştur. Cumhuriyet İdaresi'nin mali sistem bağlamında devraldığı mirası, ne ölçüde değiştirme ihtiyacı duyduğu belirlenmeye çalışılmıştır. Osmanlı Devleti'nin son çeyreği ile Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin kuruluş yıllarını kapsayan bu çalışmada iki dönem mukayese edilmiş, bununla birlikte, Atatürk dönemi Türkiye'si de kendi içerisinde aşar vergisinin kaldırılması ve Büyük Buhran sonrası olmak üzere iki bölüme ayrılarak değerlendirilmiştir. Böylece Osmanlı'dan Cumhuriyet'e yeni kurulan bir devlet düzeninde siyasi, askeri, idari, toplumsal, iktisadi ve mali toplumun hemen her alanında yaşanan köklü değişimlerin kamu gelirleri (vergiler) cephesinde nasıl ve ne ölçüde gerçekleştiği konusu irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the change and transformation in the taxes assessed and collected within the public financial order of the Republic of Turkey, which was built on the legacy inherited from the Ottoman Empire, was traced. The Ottoman Empire maintained its public financial system in a traditional structure throughout the long life of the state until the 19th century. Since the Tanzimat Era, the process of change, which started by taking the financial system of European states as a role model, continued and deepened until the end of the state. The reflections of this change can be seen in II. We see it more clearly in the Constitutional Monarchy Period, with the regulation of modern budgets in today's sense. Finally, with the establishment of the Republic of Turkey, we see that change continues to deepen in a wide range. In this context, our study focused on the change that occurred in the public financial system on the basis of taxes while the new order was being established. In this sense, questions were asked such as which taxes were covered by the reforms made on taxes in the public financial system, what the new taxes were, and what direction the change was in terms of the segments bearing the tax burden. It was tried to determine to what extent the Republican Administration needed to change the legacy it inherited in the context of the financial system. In this study, which covers the last quarter of the Ottoman Empire and the founding years of the Republic of Turkey, two periods are compared, and Atatürk's period Turkey is also evaluated by dividing it into two parts: the abolition of tithe tax and the post-Great Depression. Thus, how and to what extent the radical changes in almost every aspect of the political, military, administrative, social, economic and financial society in a newly established state order from the Ottoman Empire to the Republic took place on the public revenues (taxes) front were examined.