A Multiple criteria model application for selecting the rifle system in Turkish army
Türk ordusunda piyade tüfeği seçimi için bir çok kriterli model uygulaması
- Tez No: 85279
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. VAROL GÜNYAŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 1999
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
ÖZET Mevcut sistemin yerini alacak yeni bir piyade tüfeğinin seçimi Turk Ordusu için çok önemli bir problemdir. Bir çok alternatif ortaya çıkabilir ve bunlardan birini seçmek bilimsel ve detaylı bir araştırma gerektirir. Seçim alternatif piyade tüfekleri \ex onların nitelikleri açıkça tanımlandıktan sonra yapılabilir. En iyi piyade tüfeğini seçmek için niteliklerin önem seviyeleri de ölçülür. Genellikle sadece sübjektif ağırlıklar nitelik önem seviyesi olarak kullanılmaktadır. Sübjektif ağırlıklar sabittirler, içinde bulunulan ortamdan bağımsızdırlar ve kişilerin kültürel, genetik ve çevresel altyapılarını yansıtırlar. Alternatiflerdeki ve niteliklerdeki değişikliklerden etkilenmezler. Bununla birlikte, nitelik öneminin bir bölümü daha vardır. Bu bölüm belirli alternatif kümesine dayanan bilgisel önemin objektif, değişken ve içinde bulunulan ortama bağlı olan konseptidir. Objektif ağırlıklar nitelik öneminin bir parçası olarak alınmalıdır. Bu ağırlıklar Entropi konseptiyle ölçülebilirler. Türk Ordusu'nda en iyi piyade tüfeğini seçme problemi, objektif ağırlıkların seçim süreci üzerindeki etkisini göstermek amacıyla bu metot kullanılarak çözülür. Bu metot ordudaki benzer sistemlerin seçimi için de kullanılabilir. Bu metodun uygulanmasıyla Türk Ordu'sunun seçim sürecinde bir gelişme ve ilerleme kaydedilebilir. ıx
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Selection of a new rifle system that will substitute for the existing one is a very important problem for Turkish Army. There can be many alternatives and to select one of them needs scientific and detailed research. Selection can be made after the alternative rifles and their characteristics ( attributes ) are clearly defined. In order to select the best rifle, the importance levels of the attributes are also measured. Only subjective weights are generally used as the attribute importance levels. Subjective weights are stable, context free, and reflects the individual's cultural, genetic, and environmental background. Besides, they are not affected with the differences in the alternatives and attributes. There is also another part of attribute importance, that is, the objective, unstable, context-dependent concept of informational importance based on a particular set of feasible alternatives. The objective weights should be taken as a part of attribute importance. These weights can be measured by the Entropy concept The problem of selecting the best rifle in Turkish Army is solved by using this method in order to display the effect of objective weights on the selection process. This method can also be used for the selection of similar systems in the army. By application of this method, an improvement can be obtained in the selection procedures of Turkish Army. vm