Karın ağrısı ile başvuran erişkin hastalarda akut apandisitin tanısal bir biyobelirteci olarak pro-adrenomedüllin
Pro-adrenomedulline as a diagnostic biomarker of acute appendicitis in adult patients presenting with abdominal pain
- Tez No: 852798
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET BAYDIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Amaç: Acil servise karın ağrısı yakınmasıyla başvuran hastalarda akut apandisit teşhisi koymada serum Pro-Adrenomedüllin düzeyinin tanısal rolü araştırmaktır. Hastalar ve Yöntem: Bu Prospektif klinik çalışma 1 Ekim 2022 ile 1 Ekim 2023 tarihleri arasında acil servise karın ağrısı yakınmasıyla başvuran ve ilk değerlendirme sonrasında Akut Apandisit düşünülen ya da bir başka sağlık kuruluşundan Akut Apandisit tanısıyla hastanemize sevk edilen 18 yaş ve üzerindeki 83 erişkin hasta ile gerçekleştirildi. Hastalardan ilk başvuru anında rutin kan alma işlemi sırasında 3 ml periferik venöz kan örneği alındı. Alınan kan örneklerinde serum Pro-Adrenomedüllin düzeyi çalışıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: To investigate the diagnostic role of serum Pro-Adrenomedullin level in the diagnosis of acute appendicitis in patients presenting to the emergency department with abdominal pain. Patients and Methods: This prospective clinical study was conducted with 83 adult patients aged 18 years and older who presented to the emergency department with abdominal pain between October 1, 2022 and October 1, 2023 and who were considered to have Acute Appendicitis in the emergency department after initial evaluation or who were referred to our hospital with the diagnosis of Acute Appendicitis from another health institution. At the time of admission, 3 ml of peripheral venous blood was collected from the patients during routine blood sampling Serum Pro-Adrenomedullin level was measured from the blood samples.