Experimental investigation of masonry wall strengthening with trm under out-of-plane effects
Tekstil takviyeli harç (tth) ile güçlendirilmiş yığma duvarın düzlem dışı etkiler altında deneysel olarak incelenmesi
  1. Tez No: 852818
  2. Yazar: AHMED ABDALLA EBRAHIM FINNER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MAHMUT CEM YILMAZ, YRD. DOÇ. DR. ÖMER MERCİMEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada depremlerde sıklıkla karşılaşılan orta büyüklükteki yığma panellerde meydana gelen düzlem dışı göçme mekanizması ele alınmaktadır. Yığma duvarlarda donatı bulunmaması, duvarların düzlem dışı yüklere dayanma kabiliyetini önemli derecede azaltmaktadır. Kahramanmaraş'ta 6 Şubat 2023'te yaşanan depremden etkilenen bölgelerdeki yapı hasarlarının değerlendirilmesi amacıyla yapılan gözlemlere göre, yığma yapılarda meydana gelen en yaygın hasar türlerinden biri düzlem dışı göçmedir. Çalışmanın başında literatürün taranması ile gerçekleştirilen kapsamlı araştırmaya göre güçlendirmede; güçlendirme kullanılan malzemelerin mekanik özellikleri, şerit aralığı, ankraj uygulaması gibi çeşitli faktörlerin elemanın taşımı gücünü artırmada en önemli etkenler olduğu anlaşılmıştır. Son zamanlarda tekstil takviyeli harç (TTH) ile güçlendirme yaygın hale gelen bir güçlendirme yöntemidir. Bu çalışmada 100 x 410 x 1200 mm boyutlarında, 1:3 ölçeğinde toplam 19 adet yığma panel üretilmiştir. Panel deney elemanlarından birisi kontrol elemanı olarak seçilmiş ve bu elemana güçlendirme yapılmamıştır. Diğer deney elemanları ise üç farklı tip TTH (bazalt, cam ve karbon) ile güçlendirilmiştir. Tekstil tipinin yanı sıra şerit sayısı (1, 2 ve tam sarım) ve ankrajın varlığı seçilen diğer değişkenlerdir. Yığma panellerin üretiminde 50 x 100 x 200 mm ölçülerinde masif tuğla ve yüksek tamir harcı kullanılmıştır. Deney elemanlarına, sabit hızlı statik yükleme altında üç noktalı eğilme testi uygulanmış ve elde edilen sonuçlar maksimum yük taşıma kapasitesi, maksimum yükteki deplasman, rijitlik, enerji tüketim kapasitesi açısından değerlendirilmiştir. Çalışmadan elde edilen sonuçlara göre yığma panellerin TTH ile güçlendirilmesinin düzlem dışı göçme mekanizmasına karşı oldukça etkili olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study addresses the out-of-plane collapse mechanism occurring in medium-sized masonry panels frequently encountered during earthquakes. The absence of reinforcement within the masonry wall units compromises their ability to withstand out-of-plane loads. An observation survey was conducted to assess the damage to construction in the regions affected by the earthquake in Kahramanmaraş on February 6, 2023. Accordingly, one of the most common failure modes that occurred in masonry stock was out-of-plane failure. A comprehensive survey within the literature executed at the beginning of the study revealed that the physical classification of the applied strengthened, for instance, variation in mechanical properties of reinforcement components, the spacing of the strips applied, and the incorporation of anchoring mechanisms were the most essential factors for maximizing specimens' capacity. Recently, strengthening with TRM is a strengthening method that has become common. In this study a total of nineteen masonry panels with dimensions of 100 x 410 x 1200 mm, 1:3 scale were manufactured. One of the specimen panels was control specimen and it wasn't strengthened. The other specimens were strengthened with three different types of TRM (basalt, glass, and carbon). Besides the textile type, the number of strips (1, 2, and full wrap) and existing of anchorage were selected as variables. In the manufacturing of masonry panels, solid brick with dimensions of 50 x 100 x 200 mm, and high repair mortar were used. A three-point bending test was applied to the specimens under constant velocity static loading and the results were evaluated in terms of maximum load carrying capacity, displacement at maximum load, stiffness and energy dissipation capacity. According to the results obtained from the study, it was concluded that strengthening of masonry panels with TRM is very effective against the out-of-plane collapse mechanism.