A Fuzy approach to land contamination detection problem
  1. Tez No: 85286
  2. Yazar: MUSTAFA ALPER ÖZPINAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MELEK DEMİRHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
ÖZET Son on yıl içerisinde önemi gün geçtikçe artan konulardan bir tanesi de plansız ve kontrolsüz şehirleşnıe ve sanayileşmenin neticesinde bozulmakta olan ekolojik sistemin zararlarını en aza indirgemek olmuştur. Bu konu; gelecek nesillerin yaşam standardlanmn korunması ve geliştirilmesinin ayrılmaz bir parçasıdır. Bilim adanılan kirlenmiş bölgelerin tesbiti ve tekrar kullanıma açılması için çeşitli matematiksel ve istatistiksel araçlar ve methodlar geliştirmişlerdir. Bu tez çalışması kirlenmiş bölgelerin tesbitinde kullanılan geleneksel methodlarm, değişik özelliklerdeki test bölgeleri üzerindeki performans analizlerini içermektedir. Tez çalışmasında karşılaştırılan methodlar aşağıdaki gibidir; o Kriging o Minimum Curvature o Radial Basis Fonksiyonu o Shepard's Metodu o Triangulation Bu çalışmada ayrıca, bulanık mantık kullanan yeni bir bölgesel değerlendirme metodu anlatılmış ve diğer metodlarla birlikte test edilmiştir. Son etapta Kriging, Minimum Curvature, Radial Basis and Shepard's metodlarının hatalara karşı duyarlılıkları test edilmiş ve sonuçlar değerlendirilmiştir. XV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT One of the most major concern, in the last decades is to minimize the deteriorating effect of the ecological system resulting from uncontrolled industrialization process and urbanization. This issue is essential in preserving and improving the quality of life for the next generations. Scientists have developed mathematical and statistical tools in order to cope with the detection of pollution and remediation of polluted areas. This thesis involves the performance evaluation of the conventional techniques, which are utilized in locating the contaminated zones by testing them on sites with different characteristics. These techniques are as follows; o Kriging o Minimum Curvature o Radial Basis Function o Shepard's Method o Triangulation A further contribution of this work is development of a novel site assessment technique, which is based on fuzzy evaluation zones. Numerical experiments are conducted to demonstrate and compare efficiency of these techniques. In the last phase of the experiments Kriging, Minimum Curvature, Radial Basis and Shepard's method are tested according to their robustness to the experimental and evaluation errors. XIV