Yönetim bilişim sistemleri ve farklı yönetim kademelerindeki karar süreci üzerine etkileri
Management information systems and its effects over decision making process at different management levels
  1. Tez No: 113070
  2. Yazar: TOLGA ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NİLÜFER ÇELİKKOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
ÖZET Dünyada YBS tanımı üzerinde bir uzlaşı yoktur. Bununla beraber amaçları va araçları iyi bilinmektedir, ama amaçlar ve araçlar da hızla artmaktadır. YBS, bir organizasyondaki bilişim altsistemlerinin sinerjik toplam sistemidir. YBS, herbir boyutta dinamik olan bilişim teknolojisi, yönetim bilimi ve sistem yaklaşım kavramlarından oluşur. Modern bir YBS yaklaşımı başka bir tanımlanmış çalışma alanı ile sınırlandırılamaz. Çünkü gelişim tahmin edilemez biçimdedir. Soyut olması onun zorluğu ve karmaşıklığıdır. Kullanımı işlemsel seviye-veri işlemeden stratejik yönetime kadar, veri operatörüne ya da bilgi işçisine bağlı olarak, değişir. Bir YBS işlemsel veri işleme, karar alma ve stratejik yönetimi destekler. Bu çalışmada bilgi toplumunun bilgi işçisinin organizasyonu, bir bilişim sisteminin temel yaklaşımları, önemli teknolojik tabanlar, elektronik- ortmlardaki yeni ufuklar ve değişen erp kısaca açıklanmıştır.“Veri-Bilgi- Birikim-Karar Zinciri”ve“Yönetim Teknolojisi”kavramları oluşturulmaya çalışılmıştır. Herşeyden önce YBS, kavramı veya kavramları canlı ve değişen unsurlara sahiptir. Bu çalışmayla, biraz bulanık olsa bile YBS'nin geleceği tasavvur edilmeye çalışılmıştır. Sonuç olarak bu çalışma konuları ilişkisel anlamda incelemiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT There isn't a consencus about a description of MIS (Management Information System) in the world. However, its goals and tools are known well but even those are increasing fast. MIS is the sinergetic total system of the information subsystems in a organisation. MIS contains of the concept of system approach, management science and information technology which are dynamic in each plathform. A modern MIS approach can't be limited to another well-descripted area because evolution is unpredictable form for it. What it's a abstract concept is its difficultiness and complexity. The use of it vary from operational level - data processing to strategic management as depending on data operator or knowledge-worker. A MIS supports operational data processing, decision making and strategic management. In this study, a knowledge-worker's organization of information society, basic approaches of an information system, essential technological bases, new horizons in electronic-plathforms, changing erp are explained shortly.“Data-information-knowledgw-decision chain”and“management technology”concepts are tried to be formed. First of all, the concept or concepts of MIS have elements that are living and chancing. With this study, it is aimed to image MIS's future, even if it's fuzy a bit. Finally, this study is arrenged in the relational meaning in term of topics. VI DOKÜMANTASYON MEBKEZİ