A Methodology for total qualty management in army aviation school
  1. Tez No: 85287
  2. Yazar: DİLEK SAVCI
  3. Danışmanlar: DR. ATİLLA ÖNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
IX ÖZET Kara Havacılık Okulu ve Eğitim Merkezi Kliği, Kara Kuvvetlerine her yıl belirli sayıda pilot yetiştirmek zorundadır. Bütçe kısıtlamaları yüksek pilot maliyetinin düşürülmesini gerektirmektedir. Ancak, maliyetin azaltılması kaliteyi olumsuz yönde etkilememelidir. Bu tez ile Kara Hvcl. Ok Eğt. ve Mrk. K.lığı bünyesindeki pilot eğitim sürecinde, proje yönetimi tekniklerini göz önünde bulundurarak Toplam Kalite Yönetimi felsefesinin nasıl uygulanacağına dair, bir metedoloji geliştirmeyi amaçlıyorum. TKY'ye geçiş bir proje olarak ele alınacak ve bu projenin nasıl yürütülmesi gerektiğinin metodlan üzerinde durulacaktır. Tez bitiminde, Kara Havacılık Okulu'na mezun olan pilot sayısını ve kalitesini artıracak, maliyeti düşürecek bir metodoloji sunma imkanını bulacağım.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Army Aviation School has to provide Turkish Land Forces with certain number of pilots each year. Budget constraints require lowering of high pilot training costs. But lowering the costs should not affect the quality of the pilots negatively. In this thesis, under the light of the techniques and procedures of the project management, a methodology for succesfully adapting TQM in Army Aviation School is to be developed Transition to TQM will be regarded as a project and the methods with which one can carry out that project with success will be discussed. After completing this thesis, I hope that I will have the chance to offer a methodology to Army Aviation School, which will ensure high quality with increasing number of graduating pilots and cost minimization.